IHS Markit, COVID-19'un etkisi doğrultusunda 2020 yılı için güneş enerjisi kurulum tahminini açıkladı

01 Nisan 2020 Dergi:

2019'un sonlarında Çin'de COVID-19'un patlak vermesinin ardından, Çin ulusal bayram tatili uzatıldığı ve hareketlere kısıtlamalar getirildiği için güneş enerjisi üretimi 2020 yılının ilk çeyreğinde ciddi bir şekilde olumsuz etkilendi. Bu, iş gücünü azalttı, hücreler, konektörler veya cam gibi PV modülleri için kritik bileşenlerin tedarikini sekteye uğrattı ve nakliye yollarının, limanların vb. tamamen veya kısmen kapatılması nedeniyle bitmiş ürünlerin gönderilmesini neredeyse imkansız hale getirdi. Çin'de üretim Şubat ayının sonundan itibaren yine de yavaş yavaş devam etti ve 2020 ikinci çeyreği sonunda tam kapasiteye ulaşma potansiyeline sahip görünüyor.
Mart ayı boyunca, COVID-19 pandemi dünyaya hızla yayıldıkça, arz hızla kesildi, endüstriyi neredeyse bir gecede satıcı pazarından alıcı pazarlarına çevirdi. Gündelik hayat üzerinde, hükümetler tarafından alınan sıkı kısıtlamalar, hastalığın yayılmasını engelleme çabasıyla hızlı bir şekilde uygulamaya konuldu, dünyanın hemen hemen her büyük güneş pazarında, kurulumların tamamlanması giderek zorlaştırdı. İlk etapta 2020'nin ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan hemen hemen tüm büyük projeler bir şekilde etkilenecek ve çatı üstü kurulumları durdurulacak. COVID-19 ayrıca H2 2020'nin ikinci çeyreğinde yeni projelerin planlanması ve başlatılmasını da ciddi bir şekilde vuracak.

 

 

 

 

IHS Markit’in yeni solar PV görünüm tahminleri, dünya genelinde 2020'de 105 GW hacim ile, 2019’a göre yıllık bazda %16 yıllık düşüşü öngörüyor. En olası senaryomuz, kısıtlamaların 2020’nin ikinci ve üçüncü çeyreği boyunca yavaş yavaş kaldırılacağını varsaymaktadır. IHS Markit, yılın ikinci yarısında hareketliliğin yeniden pazara döneceğini, ancak bunun segmentlere ve ülkelere göre kademeli olarak olacağını öngörmektedir. Ancak, salgının tetiklediği küresel ekonomik gerilemenin şiddeti, bu yıl hızlı bir toparlanmayı engelleyecektir. Bazı pazarlar, ekonomilerin toparlanmasına yardımcı olacak teşvik paketlerinde yenilenebilir kaynaklar yer alıyorsa, yararlanabilecek, ancak genel finansal ortam, tüm PV sistemleri için talep üzerinde büyük bir olumsuz etki yaratacaktır. En fazla olumsuz etkilenecek bölgeler, son yıllarda güneş enerjisi dağıtımının en büyük bölgelerinden biri olduğu için Avrupa, Hindistan ve Asya'nın geri kalanı olacak.
IHS Markit, 2020 yılında dünyanın geri kalanının aksine, Çin'deki PV tesisi için tahminlerini genel pazar beklentisinden 5 GW fazlasına, 45 GW'a çıkarıyor. Bu istisnai ortamda, 2020'nin ikinci çeyreğinde talebin hızlı bir şekilde toparlanmasının, yerli üretim ve kurulum tabanını korumak için Hükümet desteği ile olacağı varsayılmaktadır. Böyle bir durumda, Çin, 2016 ve 2018 arasında her yıl olduğu gibi, 2020'de de, küresel kurulumun %40'ından fazlasını bir kez daha açıklayacak.
IHS Markit uzmanları şunları söylüyor: “En çok akla gelen soru, düşük fiyatlı geleneksel kaynaklara sahip yeni bir ekonomik senaryo altında, dünya çapında güneş ile ilgili pazarın görünümünde temel bir değişiklik olup olmayacağıdır. Görüşümüze göre, bu etkileri büyük kısa vadeli aksaklıktan sonra, güneş PV'nin son on yılda gördüğü büyüme yörüngesine devam etmek için 2021'de kurulumda büyüme devam edecek. Bu büyük küresel krize rağmen, güneş PV'sinde büyümenin, için orta vadede maliyetlerde düşüşün devam etmesi, daha fazla esneklik ve özerklik ihtiyacı, düşük karbonlu enerji üretimi, lokal üretim ve ölçeklenebilirlik gibi unsurlara ihtiyacı olduğunu, bu koşullar doğrultusunda güçlü olmaya devam edeceğine inanıyoruz.”
 www.ihsmarkit.com/insights