IFC, UNIT Investment NV’ye ortak oldu  

06 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC ve UNIT, UNIT'in enerji sektöründeki yatırımlarını ve faaliyetlerini sürdüren kuruluşu UNIT Investment NV'nin % 23 hissesini satın almak üzere anlaşma imzaladı. IFC ve UNIT, şirkete toplam 365 milyon Dolar sermaye yatırımında bulunarak, şirketin büyümesine ve Avrupa ve Ortadoğu’da yeni enerji proje ve yatırımlarının gerçekleşmesine destek olacak.  
Merkezi Amsterdam'da bulunan UNIT Investment NV'nin Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu'da faaliyetleri bulunuyor. Toplam 1927 MW operasyonel enerji üretim kapasitesine sahip olan şirketin üretim portföyü yüksek verimli doğalgaz kombine çevrim santrali, yenilenebilir hidroelektrik, rüzgâr ve biyoyakıt üretim santrallerinden oluşuyor. UNIT Investment NV ayrıca IFC'nin yetkilendirilmiş lider düzenleyici olduğu Irak'taki 1260 MW kapasiteli Zakho doğalgaz kombine çevrim santrali projesini sürdürüyor.
İmza töreninde bir açıklama yapan UNIT Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Aysal şunları söyledi: “Şirketimiz, Türkiye’de ve bölgedeki diğer enerji piyasalarında öncülük görevini, gelecekte hedeflenen halka arza daha güçlü bir kurumsal yapı içinde hazırlanmak ve daha rekabetçi olabilmek amacıyla, Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC ile stratejik bir ortaklığın temellerini atmıştır.”
IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Altyapı Yatırımları Direktörü Wiebke Schloemer: "Sürekli artan enerji ihtiyacı ve talebi nedeniyle, enerji sektörü IFC için Türkiye'de ve bölgede öncelikli sektörler arasında yer alıyor. Bu yatırım IFC'nin Türkiye'de sektöre gerçekleştirdiği en büyük sermaye yatırımlarından birisi niteliğinde ve UNIT'in Türkiye'de ve bölgede enerji üretim kapasitesini artırarak, yatırım ve büyüme planlarını destekleyecek. Bu gibi projeler hem enerji üretim kapasitesini artırıyor hem de özel sektörün bu alanda daha fazla yatırım yapmasını teşvik ediyor" dedi.