Huawei’in 1500V Smart PV Çözümüyle Suudi Arabistan'daki İlk Büyük Ölçekli Yere Monte PV Tesisi Kuruluyor

09 Ocak 2019 Dergi:

Enerji üretimi ve suyu tuzdan arındırma tesisleri kurucusu ve işletmecisi olan ACWA Power, Suudi Arabistan'ın ilk büyük ölçekli yere monteli PV tesisinde SUN2000-90KTL dizi invertörü içeren FusionSolar 1500V Akıllı PV Çözümü entegre etmek için akıllı inverterlerin tek tedarikçisi olan Huawei ile çalışacak.

ACWA Power, Kuzey Suudi Arabistan’da Al Jouf’ta bulunan Sakaka 300 MW projesi için Şubat 2018’de açılan ihaleyi, şimdiye kadar kaydedilen en düşük fiyat olarak 2.3417 cent (ABD)/kWh seviyesi ile kazandı. Krallık’ın Vizyonu 2030 stratejisinin bir parçası olarak başlatılan proje, ülkenin geleneksel fosil yakıtlardan temiz enerjiye dönüşümünün başlangıcını işaret ediyor. Tesisin Ekim 2019'da tamamlanması bekleniyor.

Sakaka projesi, enerji tesisinin verimliliği, istikrarı ve güvenlik düzeyi taleplerini yüksek seviyede karşılayabilen, bitki örtüsü zayıf, tozlu, bol güneşli dümdüz arazilerin bulunduğu yerde, Suudi Arabistan’ın kuzeyindedir.

Çoklu MPPT dizi invertörlü Huawei FusionSolar 1500V Akıllı PV Çözümü, PV dizi uyuşmazlığını en aza indirir ve enerji verimini %1,5 ila %2 oranında artırır. IP65 koruması, rüzgâr ve kum erozyonu nedeniyle hasarı kısıtlar. Ayrıca, sistem voltajındaki bir artış ve akımdaki bir azalma ile oluşabilecek güç kaybı, büyük ölçüde azalır. Sonuç olarak, insan kaynakları ve sistem yatırım maliyetlerini azaltır, nakliye, kurulum ve bakım iş yükü düşer. Huawei FusionSolar Smart PV Çözümü daha yüksek enerji verimi, aynı sermaye harcaması (CAPEX), verimli işletim ve bakım, düşük operasyonel gider (OPEX) sunar, bu da Seviyelendirilmiş Enerji Maliyetini (LCOE) düşürür, çözümü en rekabetçi seviyeye çıkarır.

ACWA Power Başkanı Mohammad Abunayyan, konuya ilişkin şunları söyledi: “Suudi Arabistan’da Krallığın sürdürülebilir dönüşümüne katkıda bulunan ilk temiz enerji projesine katılmaktan büyük gurur duyuyoruz. Yenilenebilir enerji sektörünün yeteneklerini geliştirmek ve ilerletmek için dünya genelinde yenilenebilir projelerden edindiğimiz kollektif uzmanlığımızı kullanmak için Huawei ile birlikte çalışmayı heyecanla bekliyoruz. Suudi Vizyonu 2030’un hedefleri ve Kral Salman bin Abdülaziz El Saud’un hedefleri doğrultusunda, ülkenin aktif yenilenmesini teşvik ediyor ve ülke içindeki yenilenebilir enerji geleceği için bir bilgi tabanı oluştururken Suudi vatandaşlarına istihdam olanakları yaratıyoruz.”

Bu projeyle yılda 430.000 tondan fazla karbondioksiti tutarak, Al Jouf bölgesinde 45.000 haneye yetecek kadar temiz enerji üretileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca, proje, inşaat ve operasyonlar dahil olmak üzere sektörler arasında yeni istihdam fırsatları yaratacaktır.Slider Altına