Huawei, dijital PV dünyası için tamamen akıllı bir ekosistem kuruyor

29 Haziran 2018 Dergi:

Huawei, 20-22 Haziran tarihleri arasında Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen dünyanın önde gelen güneş enerjisi fuarı 2018 Intersolar Avrupa'ya katıldı. Huawei fuarda, "Dijital PV dünyasına giden yollar" teması altında, dijital bir PV dünyası yaratacak yeni ürünler, teknolojiler, platformlar ve yeni bir ekosistem sergiledi. 

Huawei, büyük ölçekli arazi tesisleri ve 1500 V PV tesisleri de dahil olmak üzere, tüm senaryoları içeren dünya lideri akıllı PV çözümlerini fuar süresince ziyaretçileriyle buluşturdu. Bunların yanı sıra firmanın ticari sistem çözümleri, konutsal akıllı enerji çözümleri, FusionSolar Bulut Yönetim Merkezi, küçük ölçekli akıllı şebekeler hakkında kapsamlı bilgileri, yeni enerji alanında başarılı dijitalleştirme uygulamaları da sergilenen çözümler arasında yer aldı. 

Huawei, fuarın ilk günü, 1500 V akıllı PV dizi inverterini ve en yeni entegre akıllı trafo istasyonu çözümünü pazara sundu. 1500 V çözümünün müşterilerine sunduğu  üç faydayı; “birleşik hızlı teslimat, birleşik hizmet platformu ve birleşik PV tesisi yönetimi” olarak açıklayan Huawei’nin, çözümün diğer özelliklerine ilişkin verdiği bilgiler ise şöyle:

Dijital güç üretimi

  • 360 MPPT/Blok devreler, PV dizi uyumsuzluğu en aza indirilmiştir.
  • Tam dijitalleştirilmiş: % 0.5 yüksek duyarlı dizi sistem izleyebilme
  • Güvenilir dijitalleştirme: Dayanıksız, zayıf bileşen bulunmaz, sıfır temas la işletme bakım yapılabilecek şekilde tasarım
  • Ekolojik dijitalleştirme: PV modülleri, transformatör, izleme ve inverterlerin entegrasyonu

Dijital transformatör

  • Kablosuz, yüksek hızlı, yüksek güvenlikli ve yüksek oranda güvenilir.
  • Dijital PV çözümü nesnelerin internetini kullanır, FusionSolar app mobil uygulaması ile uzaktan sisteme bağlanma, sistemi uzaktan izleme olanağı tanır.

Dijital yönetim

  • Akıllı I-V Curve Diagnosis, 100 MW dizileri tam olarak algılar ve 20 dakikada tanı raporunu üretir.
  • Dijital beyin, büyük veri analizi yapar ve koruyucu işletme ve bakım gerçekleştirir.

Büyük ölçekli arazi PV tesisleri için tasarlanmış SUN2000 serisi akıllı PV inverterler, 180 MPPT/2 MW devrelerle daha verimli. Tek bir inverter, 12 akıllı PV dizisinin yüksek hassasiyetli algılanmasını ve daha yüksek enerji verimi sağlar. İnvertör, en gelişmiş akıllı I-V Curve Diagnosis ile tesisin panoramik izlenirliğini sağlar. Sigortalar gibi hassas, kırılgan bileşenleri olmadığından, daha güvenilirdir ve endüstri seviyesinin 1/10'u kadar bir hata oranına sahiptir. Kapasiteleri 65 GW’a kadar olan, çeşitli sert, doğal ortamlardaki tesislerde istikrarlı biçimde çalışır”.

Akıllı Enerji Merkezi daha iyi bir yaşam sunar

Konutsal alanda Huawei, SUN2000-3/4/5/6KTL  yeni seri PV inverterini pazara sundu. Yeni serinin, %98,6'dan fazla, en yüksek çevrim verimliliğine sahip ve yepyeni ekransız tasarımı ile daha yüksek güvenlik sağladığı belirtilirken, aynı zamanda sektörde aynı güçteki inverterler arasında en hafif ürün olduğu ve bir kişi tarafından kolayca kurulabildiği açıklandı. Dijital akıllı PV inverterlerin, gelecekte akıllı bir evin enerji akışı ve bilgi akışı için bir merkez haline geleceği ve kullanıcılara harika bir dijital yaşam deneyimi kazandıracağı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Açık fikirli işbirliği ile tam akıllı bir ekosistem için zengin bir platform oluşturma

Akıllı dijital yöntemler ile geliştirilen, Huawei akıllı PV dijital yönetim platformuna ilişkin verilen bilgiler ise şöyle: “Tesisin çalışması için tepeden tırnağa analizler gerçekleştirebilir ve tüm tesis yaşam döngüsündeki faydaları en üst düzeye çıkarır. Tüm PV tesisleri tek bir ekrandan yönetilebilir, bu da müşterilerin tüm PV dizilerinin çalışma durumunu gerçek zamanlı olarak kavramasına yardımcı olur. İyileştirilmiş Smart I-V Curve Diagnosis 2.0, yapay zeka ile akıllı tanımlama ve tam senaryo uyarlamasını sağlar; pasif işletme ve bakımı proaktif hale getiren dağılım oranı analizi; işletme ve bakım verimliliğini %50'den fazla artıran uzaktan / mobil işletme bakım erişimi; Açık mimariyi, standart API arayüzlerini ve sürekli gelişimi kolaylaştırmak için özelleştirilmiş hizmetler.

Akıllı teknolojiler ve dijital teknolojilere dayanan dördüncü teknolojik devrim, insan toplumunu her şeyin algılanacağı, birbirine bağlanacağı ve akıllı olacağı, akıllı bir dünyaya yönlendiriyor. Huawei, müşteri odaklı değerine sadık kalacak ve dijital PV dünyası için bir köşe taşı oluşturacaktır. Müşterilere her zaman olduğu gibi akıllı dünyayı kucaklamak için hizmet vermeye devam edecektir”.Slider Altına