HT Solar’ın Güneş Paneli Sevkiyatı 1 GW’a Ulaştı 

17 Temmuz 2020 Dergi:

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden HT Solar, kurulduğu 2016 yılından bugüne dek küresel güneş paneli sevkiyatının 1 GW’a ulaştığını açıkladı. 2019 yılında sadece ABD pazarına 400 MW güneş paneli ihracatı gerçekleştiren şirket, ABD’nin yanı sıra Avrupa ülkeleri, Ortadoğu, Güney Amerika ve Balkan Ülkelerine de güneş paneli ihraç ediyor. Türkiye pazarında da lider üretici konumda bulunan HT Solar, ISO 500 Büyük Sanayi Kuruluşları 2019 Listesi’ndeki sıralamasını da 2018 yılına göre 160 sıra birden yükselterek 191. sıraya yükseltti.

İstanbul Tuzla’daki fabrikasında yıllık 800 MW’lık güneş paneli üretim kapasitesi ve 400 MW’lık güneş hücresi üretim kapasitesine sahip olan HT Solar, başta ABD olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına da ihracat gerçekleştiriyor. ABD ve Avrupa’nın ihracat şartları için gerekli tüm sertifikalara sahip olan HT Solar, kurulduğu 2016 yılından bu yana Türkiye dahil tüm güneş paneli sevkiyatının 1 GW’a ulaştığını açıkladı. 3,5 yıl gibi kısa bir sürede üretimine ve sevkiyatlarına aralıksız devam eden şirket, bu dönemde en çok ABD olmak üzere; Macaristan, Slovenya, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, Ukrayna, Hollanda, Meksika’nın yanı sıra iç pazara yaptığı sevkiyatlarla referans projelerini artırdı. 

HT Solar-Mustafa Ahmet BelerDaha yüksek verimli panellerin üretimine başlanacak
Pandemi henüz Türkiye’de başlamadan, 2020 başında süreci öngörerek hammadde stoğu yaptıklarını, güçlü finansal yapıları ve tedarik zincirleri sayesinde de üretime ve sevkiyatlarına büyük oranda devam ettiklerini söyleyen HT Solar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler, “HT Solar olarak, dünyanın ve Türkiye’nin sahip olduğu güneş enerjisi potansiyelini çevreci vizyonla daha iyi kullanmasına katkı sağlamayı ve enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyoruz. Şu anda üretim hattımızı 158,75 mm’lik hücrelerle üretim yapmaya uygun hale getirdik, yakın zamanda 166 mm’lik ve 182 mm’lik hücrelerle de üretime başlayacağız. Bu konuyla ilgili üretim hattımıza gerekli yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Sonrasında ise MBB olarak adlandırılan ve multi-busbarlı daha yüksek verimli panellerin üretimine başlayacağız. Üretim hattımızda yapacağımız iyileştirmelerle ve yeni yatırımlarla üretim kapasitemizi artırarak global projelere daha fazla panel tedariki sağlamayı ve yeni pazarlara açılmayı planlıyoruz” dedi.

Dünyanın en iyi performans gösteren üreticilerinden biri
HT Solar, son olarak ABD merkezli test laboratuvarı olan ve sektörün en prestijli kurumları arasında yer alan PVEL’in hazırladığı PVEL 2020 PV Güvenirliği Değerlendirmesi’ne İstanbul, Türkiye’deki fabrikasında üretilen ürünlerle girmeyi başaran tek Türk üretici oldu. Yüksek performanslı panelleriyle dünya çapında birçok projede yer alan HT Solar, 2016 yılından bu yana Türkiye’den dünyaya güneş paneli sevkiyatını 1GW’ a ulaştırarak, güçlü finansal yapısı, kaliteli üretimi ve yüksek kapasitesi ile daha fazla global projenin çözüm ortağı olmayı hedefliyor.
 Slider Altına