Hollanda’lı mühendisler, yükselen deniz seviyesi ile mücadele edebilmek için “yüzen ada” projesini tanıttı

20 Şub 2018

Açık deniz güneş projelerinde önemli güçlükler bulunuyor. Utrecht Üniversitesi güneş enerjisi uzmanı Wilfried van Sark üniversitenin basın bülteninde bazı durumlarda güneş panellerinin su altında kaldığını belirtiyor: "Dalgalar on metreye ulaştığında panellerin suyun altında kalması kaçınılmaz. Tabi, paneller de biraz sallanıyor. Eğim açısında meydana gelen bu dinamik değişimlerin etkisi de henüz incelenmedi. Yüzen güneş çiftliği, göllerde yapılabiliyor, ancak denizdeki uygulamalar daha nadir”.

Ancak dalgalar üzerinde bir güneş enerjisi çiftliği işletmenin de faydaları var. Van Sark, deniz suyunun soğutma etkisi dolayısıyla güneş panellerinin veriminin kara üzerindekilerden daha yüksek olacağını öngörüyor. Enerji Okyanusu, basın açıklamalarında deniz üzerindeki bir güneş enerjisi çiftliğinin, değerli arazi kullanmadığına dikkat çekiyor.

Hollanda Deniz Araştırmaları Enstitüsü (MARIN), Hollanda Enerji Araştırma Merkezi (ECN), Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Organizasyonu (TNO) ve TAQA Enerji de bu çalışmayı yürüten konsorsiyumun parçaları. Ekip, 2021 yılına kadar 26.910 feet2 alana sahip bir güneş çiftliği işletmeyi planlıyor. Proje görüntüleri henüz gizli tutuluyor. Detaylar, pilot proje başladığında belirlenebilecek.