GWEC: Rüzgar Endüstrisi Çizelgeleri Enerji Krizinden Çıkış Yolunu Gösteriyor

26 Temmuz 2022 Dergi:
Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC), politika yapıcıların mevcut enerji ve iklim değişikliği krizlerinden çıkış yolu bulmaları için bir eylem planı yayınladı. Enerji güvenliğini, satın alınabilirliği ve iklim eylemini sağlamak için yenilenebilir enerjileri hızlandırmak ana eksenli bu beş maddelik plan, iklim hedeflerini karşılıyor. Aynı zamanda güvenli, istikrarlı bir enerji geçişi yaratırken enerji piyasalarında düzeni yeniden sağlama ihtiyacını ele alıyor.

Plan,  krizlerin yol açtığı dünya çapında rekor sıcaklıklar ve ekonomik stresin arka planına karşı yayınlandı. Sıcak hava dalgası İspanya ve Portekiz'de binlerce ölüme neden olurken, kuraklık ve orman yangınları bu yıl Fransa, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Türkiye ve Fas'ı etkiledi. Bu tarihi yüksek sıcaklıklar, İngiltere ve ABD'yi de vuruyor. Hindistan son aylarda bir dizi sıcak hava dalgası yaşadı. Çin ise bu yıl rekor düzeydeki en sıcak Haziran'ını yaşadı. Bu arada, enerji krizi Sri Lanka'da ekonomik krize, kitlesel sivil huzursuzluğa ve siyasi istikrarsızlığa katkıda bulundu.

Bu olaylar birbiriyle bağlantılıdır ve düzensiz, uçucu bir enerji geçişinin belirtisidir. Ekonomik sıkıntıyı hafifletmek, enerji maliyetlerini düşürmek ve bizi net sıfır yoluna koymak için yenilenebilir enerjinin dağıtımını hızlandırmak için acil eylem ihtiyacının altını çiziyorlar. Rüzgar enerjisi, orta ve uzun vadede güvenli bir enerji geçişi sağlarken, enerji fiyatlarındaki dalgalanmalara, enerji güvensizliğine ve fosil yakıt bağımlılığına çözümler sunmak için önümüzdeki birkaç yıl içinde hızla büyütülebilir.

“Kararlı bir şekilde fosil yakıtlardan uzaklaşmak gerekiyor”

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) CEO'su Ben Backwell şunları söylüyor: “Dünya, bir yandan enerji güvenliği ve satın alınabilirlik kriziyle diğer yandan da küresel ısınmayı hızlandırma tehdidiyle karşı karşıya. Fosil yakıtlara bağımlılığı uzatmak yerine kararlı bir şekilde fosil yakıtlardan uzaklaşması gerekiyor. Çözüm; rüzgar ve güneşin sınırsız ve yerli kaynaklarını kullanarak insanlara ve işletmelere temiz ve güvenilir elektrik sağlayabilen yenilenebilir enerji kaynakları tarafından yönetilmekte. Rüzgar enerjisinin hızla ölçeklenmesi, ek işlerden içe dönük yatırımlara kadar muazzam toplumsal faydalar sağlayabilir”.

Beş Noktalı Plan

Beş eylemle hükümetler;  fosil yakıt bağımlılığı ve buna bağlı olarak gelecekte daha kötü krizler gebe  kararlardan kaçınırken, enerji güvenliğini ve iklim krizlerini hafifletmek için büyük miktarlarda yeşil enerji sağlayabilir.

-Önümüzdeki 1-3 yıl içinde rüzgar kapasitesinde büyük bir artış sağlamaya ve net sıfır uyumlu bir proje boru hattı inşa etmeye izin vermeyi acilen düzene sokun.

-Büyük hacimli yenilenebilir enerjiyi birbirine bağlamak için bir şebeke erişim eylem planı uygulayın.

-Yatırımın kilidini hızla açmak için temiz enerji tedariki ve fiyatlandırması için basitleştirilmiş mekanizmalar sunun.

-Büyük ölçekli fosil yakıt bazlı üretime kilitlenmekten kaçının.

-Yenilenebilir enerji endüstrisinin sağlıklı tedarik zinciri gelişimi için plan yapmasına izin vermek için sağlam enerji geçiş planlarını ve kilometre taşlarını taahhüt edin.
 


Slider Altına