GWEC’in “Küresel Deniz Üstü Rüzgar Raporu 2021” Yayında

09 Eylül 2021 Dergi:

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) yıllık amiral gemisi ‘Küresel Deniz Üstü Rüzgar Raporu’nun üçüncü baskısını bugün (9 Eylül 2021) yayımladı. 

Rapora göre, deniz üstü rüzgar kapasitesi 2020’de istikrarlı bir şekilde büyüdü ancak hükümetlerin, dünyanın karbon emisyonu hedeflerine ulaşmasına, küresel ısınmanın en kötü etkilerinden kaçınmasına yardımcı olmak, kurulumları gereken hızda büyütmek ve politikaları iyileştirmek için kararlı bir şekilde hareket etmesi gerekecek.

Küresel deniz üstü rüzgar endüstrisi, 2019’daki rekoru 6.24 GW’dan hafif bir düşüşle 2020’de 6,1 GW kapasite kurdu. GWEC, 2021’de yeni bir rekor yılı beklemesine rağmen, Çin’in deniz üstü rüzgar sektörü tarifelerdeki mevcut beslemenin sona ermesinden önce 7.5 GW kurmak için acele ediyor.

Çin, 2020’de bağlanan 3 GW’tan fazla deniz üstü rüzgar şebekesi ile üst üste üçüncü yıl için yeni kurulumlarda dünyaya öncülük etti. Avrupa’daki istikrarlı büyüme, 2020’de yaklaşık 1,5 GW yeni deniz üstü rüzgar kapasitesi kuran Hollanda’nın ve ardından Belçika’nın (706 MW) liderliğinde kalan yeni kapasitenin çoğunluğunu oluşturdu.

gwec-kuresel-deniz-ustu-ruzgar-raporuRapor, mevcut politikalar kapsamında önümüzdeki on yıl içinde 235 GW’lık yeni deniz üstü rüzgar kapasitesinin kurulacağını tahmin ediyor. Bu kapasite, mevcut pazar boyutundan yedi kat daha büyük ve önceki yılın tahminlerine göre yüzde 15’lik bir artış demek.

Bununla birlikte, bu, 2050 yılına kadar net sıfır hedeflerine ulaşmak için gereken kapasitenin yalnızca yüzde 11’i ve dünya şimdiye kadar iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önlemek için bu yüzyılın ortalarında ihtiyaç duyulacak olan deniz üstü rüzgar kapasitesinin yalnızca yüzde 2’sini kurdu.

Küresel Deniz Üstü Rüzgar Raporu 2021, yenilenebilir enerji teknolojileri arasında rüzgarın en büyük büyüme potansiyeline sahip olduğunu tespit ediyor.

Şu anda dünya çapında 35 GW kapasite kurulu olup, dünyanın 62,5 milyon ton CO2 emisyonundan kaçınmasına yardımcı oluyor, bu 20 milyon arabayı yoldan çıkarmaya eşdeğer ve gezegen genelinde 700.000 iş sağlar. Bu, küresel kurulu elektrik kapasitesinin sadece %0,5’i kadardır.

Küresel Deniz Üstü Rüzgar Raporu, deniz üstü rüzgarının uluslararası net sıfır hedeflerine ulaşması için politika ortamının hızla iyileştirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Dünyadaki bazı ülkeler kapsamlı deniz üstü rüzgar hedefleri ve stratejilerini zaten uygulamaya koymuş olsa da, rapor, dünya genelinde bu hedeflerin hepsinin yalnızca 560 GW’ı oluşturduğunu tespit ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayımlanan senaryolara göre, dünyanın küresel sıcaklık artışlarını sanayi öncesi 1.5°C’nin altında tutma şansına sahip olması için 2050 yılına kadar 2.000 GW deniz üstü rüzgar kapasitesine ihtiyacı var. 

Rapor, deniz üstü rüzgarın Net Sıfır dünyasına ulaşma potansiyelinin, planlama ve izin rejimlerini düzene sokmak ve bürokrasiyi azaltmak, sağlam piyasa çerçeveleri oluşturmak ve elektrik şebekelerini ve diğer altyapıyı elden geçirmek için siyasi eylemde bir adım değişikliği gerektirdiğini vurguluyor.

GWEC CEO’su Ben Backwell yaptığı açıklamada, “Deniz üstü rüzgar endüstrisi, potansiyelini yakalayan ülkeler için önemli endüstriyel ve sosyoekonomik faydalar yaratırken rekorlar kırmaya, fiyatları düşürmeye, yeni zirvelere ve derinliklere yenilik getirmeye devam ediyor. Ancak G20’nin en son zirvesinde kabul ettiği gibi, bir iklim krizi içindeyiz ve artık sadece rekor kırmakla yetinemeyiz - gezegenimizin geleceği için ulaşmamız gereken büyüme ölçeği, daha önce gördüğümüz her şeyin ötesine geçiyor. Deniz üstü rüzgar endüstrisi, bu zorluğun üstesinden gelebileceklerine inanıyor, ancak endüstrinin gerçekleştirebilmesi için ülkelerin doldurması gereken açık bir hedef ve politika boşluğu var” diyor.