Header

Güriş, Ukrayna’nın rüzgârına yatırım yaptı

24 Eylül 2019 Dergi: Eylül-Ekim 2019

Güriş, yurtdışındaki ikinci rüzgâr enerji santrali yatırımı olan Ukrayna’nın Odesa Ovidiopol bölgesinde 32,4 MW gücündeki ‘OVID RES’in resmi açılışını gerçekleştirdi. Ukrayna’nın ilk Türk enerji yatırımcısı ve Odesa’nın ilk rüzgâr enerji santrali olan OVID, yılda 118 milyon kWsaat elektrik üreterek yaklaşık 32 bin hanenin elektriğini karşılayacak. Her biri 3,6 MW kapasiteli 9 türbinden oluşan Ovid RES, ABD'li General Electric şirketi ortaklığında inşa edildi. 
Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, açılış konuşmasında projede emeği geçen Güriş Holding yetkililerini tebrik ederek “Türkiye ve Ukrayna geleceğe parlak ve güvenle bakan, büyük hedefleri olan iki ülkedir. İlişkileri her alanda daha iyi geliştirmek adına karşılıklı olarak hemfikiriz Başkentlerde atılan imzalar ve alınan kararlar iki ülke ilişkisine katkı sağlasa da esas farkı yaratan sahalardaki bu tür yatırımlardır. Rüzgâr enerjisi gibi geleceğe dönük, sürdürebilir bir alanda olduğu zaman bununla daha çok iftihar ediyoruz. Biz Türkiye olarak Ukrayna’nın parlak geleceğine ve iki ülkenin işbirliğinin parlak geleceğine de inanıyoruz” dedi.
Güriş İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yamantürk, açılışta yaptığı konuşmasında “Ukrayna’da yenilebilir enerji yatırımlarımız devam edecek. Ukrayna’daki kurulu gücümüzü 220 MW seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Üzerinde çalıştığımız projeleri önümüzdeki sene hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.
Güriş Holding Genel Müdür Yardımcısı Cem Özkök yaptığı açıklamada ise Karpaklar Bölgesi’nde de inşa etmeyi planladıkları 120 MW’lık bir rüzgâr enerji santrali olduğunu belirterek, "Bu kapasitenin ilk etabı olan 40 MW için inşaat iznini aldık. Bu yıl sonrasında alım garantisi mekanizması sona ereceği için inşaat iznini almak çok önemli, çünkü inşaat izni alındığında alım garantisi kapsamına girebiliyorsunuz. Bu kapsamda, 40 MW’lık kısmı gelecek sene devreye alacağız. Yılsonuna kadar kalan 80 MW’lık kısmın da inşaat iznini almayı planlıyoruz. Böylece, Ovid RES ve 120 MW’lık santralimiz için toplam yatırım hacmimiz 180 milyon avroyu bulacak. Ayrıca, 70 MW’lık bir rüzgâr santrali için de izin başvurularımızı tamamladık. Bu santral alım garantisi süresine yetişirse yapacağız, yetiştiremezsek bu kapasite ihaleye açıldığı zaman ihaleye girip almayı da planlıyoruz" dedi.