Güney Kore’de 20 Millik Güneş Enerjili Bisiklet Otoyolu Elektrik Üretiyor

05 Temmuz 2021 Dergi:

Güney Kore'de Daejon ve Sejong arasında uzanan 32 kilometrelik bir bisiklet yolu, yalnızca bisikletçilere güvenli bir güzergah sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda enerji de üretiyor.
Hollanda'daki 3,7 milyon dolarlık SolaRoad'a çok benzer bir otoyolun ortasındaki bir bisiklet şeridinin her iki tarafında üç şeritli araç trafiği bulunuyor. Otoyolun aydınlatma sistemine güç sağlayan güneş panelleri ile yapılan 230 metrelik bisiklet yolu, yeşil enerji için bir kazançtır. Fast Company'ye göre, şeritleri otoyolun aydınlatmasına ve elektrikli araç şarj istasyonlarına güç sağlamak için fazlasıyla elektrik üretiyor.
Hollanda'da bisikletliler panellerin altından değil, üstünden geçer, Güney Kore'de ise durum bunun tam tersidir. Tepedeki güneş panellerinin altında, bisikletçiler yola girmek ve çıkmak için yeraltı tünellerini kullanır, bu da normal trafiğe karışmadan bisiklet yoluna girip çıkabildikleri için güvenliği büyük ölçüde artırır. Güzergaha çıktıklarında, her iki taraftaki trafikten bariyerlerle korunur ve bu hoş bir yol kenarı manzarası sağlamasa da güneşten koruma sağlar.
Bu video, Daejeon'dan Sejong'a bisikletle seyahati göstermektedir.
https://www.youtube.com/watch?v=LuYsYLqjUtU&t=7s 
Bu sistem, Daejon ve Sejong'u diğer otoyollar gibi bağlama işini çok daha verimli ve daha güvenli bir şekilde yapıyor. Bazıları otoyol gürültüsü, araç dumanlarının solunması ve hızlı hareket eden arabaların ve kamyonların emisyonları ile ilgili potansiyel sağlık sorunları ve bir noktada bir sürücünün bariyerlere çarpma olasılığı gibi dezavantajları vardır.
Bu nedenle, şeritlerle ilgili kamuoyu ikiye bölünmüş durumda: Bazıları, gelecekte benzer ulaşım tarzı bisiklet şeritleri yapmaya yönelik bu girişimin harika bir fikir olduğunu düşünürken, bazıları yolun kenarlarının daha iyi bir yerleşim olacağını düşünüyor.
Kirlilik karşısında 2050 yılına kadar 1.300 GW güneş enerjisi kapasitesine ulaşmak amacıyla Çin, Pekin'in güneyindeki Shandong eyaletinin başkenti Jinan'da her yıl 1 GWh'lik bir güneş enerjisi otoyolu inşa etti. Bu, 800 eve güç sağlayacak kadar enerji üretebileceği ve Çin'in karbon emisyonlarını azaltma ve daha temiz enerji yaratma çabalarında yardımcı olabileceği anlamına geliyor.