Güney Kore 2025 Yılına Kadar Net-Sıfır Karbon Toplumu Olmak için 61 Milyar Dolar Harcayacak

19 Temmuz 2020 Dergi:

Güney Kore çevre dostu okullar, mobilite, altyapı ve temiz enerji için 61 milyar dolar bütçe ayıracak.
Güney Kore Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Güney Kore 2025 yılına kadar “net sıfır toplum” olmak için 61 milyar dolar yatırım planladıklarını açıkladı.
Güney Kore Yeni Anlaşması'nın bir parçası olarak, bu "yeşil" politika, Asya ülkesinin artan iklim değişikliğine tepkisi ve aynı zamanda ekonomisini güçlendirme hedefine hizmet edecek. 
Güney Koreli bir hükümet yetkilisi, "Şimdi net sıfır karbon toplumu haline gelmek için en uygun zaman. Yeşil Yeni Anlaşma, hem COVID-19'un neden olduğu ekonomik krizi hem de pandemiye neden olan iklim ve çevre krizlerini aşmayı hedefliyor" dedi.
Beş yıllık dönemde 61 milyar dolarlık (ABD) girişim, birçoğu çevre dostu malzemelerle yeniden yapılandırılacak olan sıfır enerjili kamu tesislerinin inşasını gerektiriyor. Bu hamlenin önümüzdeki beş yıl içinde sera gazlarını 12 milyon ton azaltmanın yanı sıra 660.000 yeni iş yaratması bekleniyor.

Çevre dostu okullar, 'yeşil' altyapı
Hükümet ayrıca çevre dostu okullar yapabilmek için ülke çapında bir halk eğitimine öncülük edecek. Okullar, 2022 yılına kadar Güney Kore'deki tüm ilk, orta ve lise okullarında WiFi yüklü olan yaklaşık 240.000 tablet bilgisayar olacak.

Güney Kore hükümeti ayrıca şehir altyapısı ve binalar için yeşil teknolojiyi benimsemeyi hedefliyor. Tamamlandığında, Güney Kore'de 25 "akıllı yeşil şehir" bulunacak.

Güney Kore, güneş, rüzgâr ve hidrojen gücüne dönüyor
Ülke hedefine ulaşma yolunda, enerjide fosil yakıtlardan güneş, rüzgâr ve hidrojen gücü de dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklara geçecek.
Bir hükümet yetkilisi Arirang Ajansına verdiği demeçte; “Küresel otomobil pazarının COVID-19'dan etkilenmesine rağmen, 2020'nin ilk yarısında Kore'nin elektrikli otomobil satışları %80 oranında arttı, hükümet çevre dostu otomobil endüstrimizi küresel lider haline getirmek için elinden geleni yapacaktır" dedi. 

Çevre dostu mobilite, 200.000 hidrojen aracı
Mobilite de sürece adapte olacak, çünkü çevre dostu ulaşım - 1 milyondan fazla elektrikli araba ile - sıradan gazla çalışan arabaların yerini alacak. Güney Kore'nin, ülke çapında 200.000 hidrojen aracı tedarik edeceği bildiriliyor.

Güney Kore hükümeti temsilcileri "Yeşil Yeni Anlaşma, ulusumuzun net sıfır ekonomide küresel bir hız belirleyici haline gelmesinde bir kilometre taşı olacaktır" dedi.

Güney Kore hükümeti ayrıca 1.700'den fazla yeşil fabrika ile 10 "akıllı yeşil" endüstriyel kompleks oluşturacak. 

Kaynak: Interesting Engineering
 Slider Altına