Güneş Panelleri Tam Otomatik Robotlarla Temizleniyor

30 Temmuz 2022 Dergi:

Güneş panellerinin periyodik temizliği, panelden elde edilen verimliliğin en üst düzeyde tutulabilmesi için büyük önem taşır. Ancak güneş panellerinin temizliğinde kullanılacak araç ve yöntemler de bir o kadar önemlidir. Zira hatalı temizlik uygulamaları hem panele hem de çevreye zarar verebilir.
Güneş paneli temizleme robotları, bu uygulamalar için sıklıkla kullanılmaktadır. Optimak STU tarafından geliştirilen güneş paneli temizleme robotunun inovatif tasarımı sayesinde güç üretimi en iyi seviyede tutulur. Düşük maliyetle, iyi bir yatırıma sahip enerji üretimi ile daha yüksek verimlilik sağlanır.
Optimak STU Güneş Paneli Temizleme Robotu PTR-01 tam otomatik bir sistemdir. Sahada manuel çalıştırma gerekli değildir. Otomatik olarak kendi kendine şarj olma özelliği ile ayarlanan programda her gün veya belli aralıklar ile otomatik olarak çalışır.
PTR-01 Robotu birkaç kilovatlık dağıtılmış elektrik santralleri veya birkaç yüz megavatlık büyük PV elektrik santrallerinde kullanıma uygundur.
Modüler tasarımı sayesinde PV dizisinin genişlik durumuna göre robot kendi uzunluğunu özelleştirebilir. Bakımı kolaydır ve açık hava elektrik saha servisi için tasarlanmıştır.
Fonksiyonel Özellikleri
Manuel müdahale olmadan her gün veya birkaç günde bir belli saatte başlar ve tam otomatik olarak çalışır.
Temizleme işlemi soldan sağa süpürme ile başlar ve sağdan sola süpürerek geri dönme işlemi ile devam eder.
OPT-01 manuel çalışma özelliğine de sahiptir, bu sayede geçici temizlik işlemi sağlanır.
Manuel müdahale olmadan her gün veya birkaç günde bir belli saatte başlar ve tam otomatik olarak çalışır.
OPT-01 Robotu uzaktan kontrol ile yönlendirilebilir, robot saati iyileştirilebilir, başlama zamanı değiştirilebilir, kullanıcı hataları denetlenebilir.
Manuel temizleme ile karşılaştırıldığında robotun yatırım geri dönüş süresi üç yıldan fazladır. Düzenli kullanım ile birlikte PV panelinin en yüksek güç üretim durumunda olması garanti edilir.
OPT-01 Robotu sağlam ve dayanıklı şekilde tasarlanmıştır ve çeşitli karmaşık koşullara uyum sağlar ve 10 yıla kadar hizmet ömrüne sahiptir. Uzun süre çalıştıktan sonra pillerin, 2-3 yılda bir fırçanın ise 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir.
Robot harici güç gerektirmez, ancak kendi PV paneli tarafından kendi kendine şarj eder. PV güç istasyonu invertörü 220 V şehir elektriğiyle şarj edebilir.
OPT-01 Robotu güçlü hava direnci sayesinde çeşitli hava koşullarında çalışmaya uygundur. Uygun çalışma sıcaklığı -20 C ile 60 C arasındadır.
Açık havada çalışabilir. Bütün yıl boyunca lityum pil güç kaynağı kullanarak iki yıldan fazla hizmet edebilir.
Pil kapasitesi 2-3 saat sürekli çalışmasını garanti eder.
Anti-statik naylon fırçası sayesinde, fırçanın sertliği yüzeyde çiziklere neden olmaz.
Fırça üzerindeki kalıntılar sıyırıcı vasıtasıyla mekanik olarak temizlenebilir.
Robot, 12 m/dk hızla hareket eder ve fırçayı 300 RPM hızıyla döndürür.
OPT-01 Akıllı enerji planlama yönetimi sayesinde, sistem gücü hızlı düştüğünde veya yeterli enerji bulunmadığında çalışmayı yarıda bırakmamak için işlemine başlamaz.
Batarya Seçenekleri
PV dizisinin uzunluğuna göre OPT-01 robotuna tek veya çift bölümlü 24V/15Ah lityum pil bağlı olarak gelir.
Tek Bölümlü OPT-01, montaj dizisini en fazla 200 m uzunluğunda süpürebilir (400m ileri geri).
Çift Bölümlü OPT-01 Robot, iki pil ile 400m uzunluğundaki PV dizisini (800m ileri geri) temizleyebilir. Pil, robotun yarı yolda durmamasını sağlamak için yeterli güvenlik payına sahiptir.

www.optimak.com.tr/panelSlider Altına