Güneş Enerjisinin Geleceği İstanbul’da Tartışıldı

24 Aralık 2015 Dergi: Ocak-Şubat 2016

Güneşle ısıtma ve soğutma teknolojileri konusunda dünya genelinde tüm paydaşların katıldığı bir platform oluşturmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Güneşle Isıtma ve Soğutma Konferansı ve Sergisi’nin (SHC) dördüncüsü GÜNDER'in,girişimleri ile 2-4 Aralık’ta WOW İstanbul Convention Center’de yapıldı.

GÜNDER’in de üyesi olduğu IEA SHC (Uluslararası Enerji Ajansı Güneşle Isıtma ve Soğutma Programı) ve Avrupa Güneş Isıl Sanayi Federasyonu (ESTIF) ortaklığında ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) evsahipliğinde düzenlenen SHC 2015 Istanbul Konferansı, binaların ısıtılması ve soğutulması ve sanayide güneş enerjisi kullanımı alanlarında dünyanın önde gelen araştırmacılarını ve sanayi temcilerini biraraya getirdi.

7 kıtadan, 37 ülkeden 230’u aşkın katılımcı ile gerçekleşen SHC 2015 Istanbul Konferansı, bugüne kadar en geniş ülke katılımıyla da bir ilke imza attı. 95 bildirinin sözel, 85 bildirinin de poster olarak sunulduğu SHC 2015 İstanbul Konferansının Bilim Kurulu Başkanlığını Harran Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda GÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Yeşilata yürüttü.

Açılış konuşmalarını, SHC 2015 Konferans Başkanı Daniel Mugnier, SHC 2015 Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata, IEA SHC Başkanı Ken Guthrie, ESTIF Başkanı Robin Welling, GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar ve YEGM Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta’nın yaptığı Konferans’ta, sanayiciden, araştırmacıya sektörün tüm paydaşları yeni fikirler, yeni kavramlar ve yeni teknolojileri yeni bulgular üzerinden tartıştı.

“Türkiye’nin önemi büyük”

Konferans sonrasında değerlendirmelerde bulunan IEA SHC Başkanı Ken Guthrie ‘Konferansın Türkiye’de düzenlenmesinin önemi büyük, çünkü Türkiye hali hazırda güneş ısıl teknolojilerinin kullanımında Avrupa’da lider, güneş kollektörü üretiminde ise Çin’den sonra dünyada ikinci sırada. Türkiye’nin bu konumuna yakışır, çok başarılı bir konferans gerçekleşmiş oldu. Konferansın öne çıkan iki çarpıcı yanından biri; katılımcı ülke sayısının SHC konferansları kapsamında ilk defa 37’ye ulaşmış olması. Diğer nokta ise; sunulan bildirilerin bilimsel kalitesinin önceki SHC konferanslarına kıyasla oldukça yüksek olması’ dedi.

“Türkiye ‘güneş bandı’nda olmanın avantajını kullanmalı”

Konferansın ev sahipliğini üstlenen GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, "Binalarda ve endüstride ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilen enerji; sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada toplam enerji tüketiminin üçte birini aşan bir paya sahip. Başta doğal gaz olmak üzere petrol kökenli yakıt ile tüketilen bu seviyedeki büyük enerjinin güneşten karşılanması konusuna yönelik çok sayıda yenilikçi uygulamanın SHC 2015 İstanbul Konferansında sunulması bu açıdan memnuniyet verici. Türkiye’nin coğrafi olarak ‘güneş bandı’ olarak isimlendirilen bir bölgede yer alma avantajını kullanarak güneş enerjisiyle bina ısıtma ve soğutma teknolojileri yanında endüstriyel sıcak su ve buhar üretiminde de öncülük yapma şansı oldukça yüksek" açıklamasında bulundu.

SHC 2015 İstanbul Konferansının Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata ise aşağıdaki değerlendirmelerde bulundu: "Konferansların görünen yüzü etkinliğin gerçekleştiği anlardır ve başarıyı bu süreçte sergileyebilmek kuşkusuz çok önemlidir. Sunulan bildirilerin bilimsel kalitesinin ve endüstriyel uygulanabilirlik seviyelerinin yüksekliği, konferansın görünür yüzünü başarılı kılan unsurlardan biri olmuştur. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir husus; perde arkasında uzun ve yoğun bir değerlendirme sürecinin yaşanmasıdır. Yaklaşık bir yıl önce gönderilmeye başlayan bildiri başvurularının değerlendirme süreçleri titizlikle gerçekleştirilmiştir. Her bir bildiri üç bağımsız hakem değerlendirilmesi ile uygun bulunduktan sonra konferans programına alınmıştır. Bu doğrultuda ortaya çıkan kalite herkesi memnun etmiştir. Konferans süresince büyük ölçekli ısıtma ve soğutma amaçlı güneş kollektör dizileri ile ısıl depolama sistemlerine yönelik çalışmalar geniş ilgi uyandırmıştır. Benzer şekilde endüstriyel sıcak su ve buhar temini amaçlı yenilikçi güneş ısıl sistemleri de yoğun tartışılmıştır. Söz konusu bu teknolojilerin gelecek yıllarda Türkiye’nin gündemi açısından da çok önemli olduğu açıktır."    Slider Altına