Güneş enerjisi sektörünün paydaşları Intersolar’da buluştu

30 Mayıs 2016 Dergi: Mayıs-Haziran 2016

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (GÜNDER) tarafından organize edilen Türkiye Intersolar Zirvesi, bu sene ikinci defa düzenlendi. Güneş enerjisi sektörünün geleceği, finansmanı ve Türkiye’yi bu pazarda güçlendirmenin yollarının ana hatları gibi konuların konuşulduğu zirveye 156 yerli ve yabancı karar alıcı ve 20 üst düzey konuşmacı katıldı.

GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Bayraktar’ın “Türkiye’nin güneş enerjisi yol haritası ve hedefleri” içerikli açılış konuşmasıyla başlayan Türkiye Intersolar Zirvesi’nde hem yurt içinden hem de yurt dışından katılımcılar teknik ve saha tecrübelerini katılımcılarla paylaştılar. Zirvenin konuşmacılarından biri olan YEGM Genel Müdürü Sayın Münib Karakılıç da, yenilenebilir enerji yatırımlarının en çok güneş enerjisi alanında yapıldığını belirterek, lisanssız elektrik sektöründe ki yatırımcıların projelerini bir an önce hayata geçirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Karakılıç, aynı zamanda Türkiye’nin güneş enerjisi konusunda 2023 hedeflerini de katılımcılarla paylaştı.

Intersolar’ın önümüzdeki ayağı Intersolar Europe 22-24 Haziran’da Münih’te gerçekleştirilecek. GÜNDER, bu organizasyon için üç farklı teknik gezi tertip edecek. “Now Turkey” konferansında Türkiye’nin güneşini ve sanayisini katılımcılarla paylaşacak.  “Network Reception” organizasyonuyla da ulusal ve uluslararası paydaşları buluşturacak.  Zirvede iki ayrı stant alanı kuracak olan GÜNDER, küme firmalarıyla birlikte kalabalık bir ekiple katılım sağlayacak.