Güneş Enerjisi Sektör Yol Haritası Çalıştayı 14 Ocak'ta Ankara'da Yapılacak

29 Aralık 2015 Dergi:

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu–Türkiye Bölümü (GÜNDER), 14 Ocak 2016 tarihinde Ankara'da Güneş Enerjisi Sektör Yol Haritası Çalıştayı düzenliyor. Çalıştay için GÜNDER tarafından yapılan açıklama şu şekilde: 

"Sevgili Güneş Enerjisi Sektör Paydaşları

Malumunuz olduğu üzere ülkemiz Güneş Enerjisi sektörünün bir yol haritası, stratejik bir planı ve hedefleri yoktur. Kamu ve sivil toplum örgütleri farklı rakamlar telaffuz etmekte, insanlar kurulum miktarları konusunda bahisler düzenlemektedir.

Ülkemizde ne tür bir yapılanmanın gerekliliği konusunda farklı fikirler çatışmakta, kimi sektör paydaşları sadece ithalatı önerirken kimileri yerli üretimin geliştirilmesini gerektiğini savunmaktadırlar. Güneşin önündeki engellerin ne olduğu konusunda bile fikir birliği yoktur.

Ülkemizin Güneş Enerjisi konusunda geleceğini tartışıp bunu STRATEJİK YOL HARİTASI şeklinde biçimlendirip tüm paydaşların kullanımına açmak istiyoruz.

Güneşin geleceğini somut ve ölçülebilir araçlarla ortaya koymak hem ülkemiz sanayisine ve bu sanayiye yatırım yapmış ve yapacaklara yok gösterecek, kamunun alacağı kararlarda ışık tutacak, biz sivil toplum kuruluşlarının da çalışma ve çabalarını öncelikli olarak hangi alanlara yönlendireceği konusunda kılavuzluk edeceği görüşündeyiz.

2014 de kurulumumuz 40 MW iken bu yılı yaklaşık 300 MW ile kapatıyoruz. Yaklaşık 7 kat bir artış yaşadık. 2016 yı bitirdiğimizde sanırım bu günden çok farklı yerde olacağız. Bunun ötesindeki yılları bilinçli bir şekilde yönetmek istiyorsak gelin hep birlikte bunu bizler şekillendirelim.

Sadece ithalatın ve üretimin ne olacağını değil yasal ve mevzuat sorunlarını da konuşalım, YEKA örgütlenmesini, ARGE yapısını, FIT, Yerli Katkı Payı, eğitim altyapısı, oluşturmamız gereken finansal modeller ve kaynakları da konuşalım.

Kamu Kurumları, STK ları, Üniversiteler, Yatırımcılar, Yerli ve Yabancı EPC firmaları, Yerli ve Yabancı Panel Üreticileri, Malzeme Üreticileri, Hukukçular, Finansman ve Sigorta Kuruluşları, TSE ve Kalite Kontrol Kuruluşları, ARGE Kurum ve Kuruluşları, OSB temsilcileri, Konut Pazarı için Çalışan Kuruluşlar ve Güneş Enerjisi  Kümelerini bir arada toplayıp konuyu tartışacağız.

Tüm sektör paydaşlarını katkı vermeye çağırıyoruz. Söyleyecek sözü olan bir adım öne çıksın ve söylesin söyleyeceğini, biz de elimizden geleni yapalım." Slider Altına