Güneş Enerjisi Geleceğin Sürdürülebilir Kaynağı Olacak

22 Kasım 2017 Dergi:

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) amiral gemisi yayınının en son baskısı olan Dünya Enerji Görünümü 2017 Raporu (WEO-2017), düşük maliyetli güneş enerjili sistemler, kömürdeki düşüşler gibi unsurların temiz enerjiye geçişin önünü açacagını öngörüyor.

WEO-2017'ye göre, ABD'nin petrol ve gaz üretiminde lider konuma geçmesi, yenilenebilir enerji maliyetlerinde derin düşüşler ve elektriğin toplam enerji tüketimindeki yerinin artması, küresel enerji sisteminin yüzünü değiştirecek. Raporda, Çin'in daha temiz ve daha çeşitlendirilmiş bir enerji karışımı ile bu dönüşümün önemli bir lideri olacağını da ekliyor.

Raporda, küresel enerji talebinin, 2040 yılına kadar %30 daha fazla olacağı vurgulanıyor. Önümüzdeki 25 yıl boyunca, dünyanın azalan enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji ve doğalgaz ile karşılanması öngörülüyor.

Önümüzdeki yıllarda, küresel enerji sisteminin enerji bakımından güçlü ülkeler tarafından yeniden şekilleneceğini öngören raporda, ABD’nin tartışmasız küresel petrol ve gaz lideri olarak ön plana çıkacağı belirtiliyor. Rapor, düşen maliyetler nedeniyle yenilenebilir enerjilerin hızla devreye gireceği; enerji karışımındaki elektriğin payının artacağı ve Çin'in yeni ekonomik stratejisi, onu küresel enerji pazarında önemli bir oyuncu olacağını öngörüyor.

Raporda, güneş enerjisine, 2040 yılına kadar küresel alanda Çin ve Hindistan’ın liderlik edeceği belirtiliyor. Bu arada, Avrupa, rüzgâr enerjisi konusunda 2030'a gelmeden önemli bir elektrik kaynağı haline geleceği vurgulanıyor.

Yine rapora göre, güneş enerjisi, Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere pek çok yerde elektrik üretiminin en ucuz kaynağı haline geleceğinden, küresel enerji pazarında güneş enerjisinin öne geçeceği anlaşılıyor. Ancak bu durumun aksine, havacılık, petrokimya, deniz taşımacılığı gibi sektörler petrol talebini artıracak unsurlardan olacak. Hatta, rapora göre ABD'de petrol ve doğalgaz devriminin sürdüğü belirtiliyor. 2020 yılının ortalarından itibaren ABD, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı ve on yılın sonuna kadar tek petrol ihracatçısı olarak öngörülüyor. Bu yüzden petrolün tam anlamıyla yok olacağını söylememiz mümkün değil. Ancak özellikle Çin’in ülke kalkınmasında kömüre daha az bağımlı bir ekonomi ile ortaya çıkması bekleniyor. Çin’in temiz enerjiler konusundaki ekonomik büyüme hedefi küresel enerji piyasalarında önemli bir konumda olacağını gösterecek.

Son yıllarda karbon emisyonları düze çıkarken, rapor, küresel enerji ile ilgili CO2 emisyonlarının 2040'a kadar hafifçe artacağı, ancak geçen yılki projeksiyonlara göre daha yavaş bir seyir izleyeceğini öngörüyor. Yine de, raporda dikkat edilmesi gereken nokta, iklim değişikliğinin ciddi etkilerinden kaçınmak için bunların yeterli olmayacağı.

Kaynak: Solar Industry MagSlider Altına