GTC’den Yangın Riskine Karşı Yeni Nesil Güneş Paneli

08 Eylül 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

Türkiye’de güneş enerjisiyle elektrik üretimi her geçen gün artıyor ve panel teknolojisinde de inovasyon hız kesmiyor. GTC ürettiği güneş panelleri ile yangın riskini en aza indirdiğini açıkladı.

İHA’ya açıklamalarda bulunan GTC Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem BesenGTC Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Besen yangın güvenliğinde uluslararası kriterleri en üst seviyede karşıladıklarını belirterek “Çift yüzlü çift camlı fotovoltaik panellerimiz hem tutuşmazlık hem de yavaş yanma kriterlerinde en üst seviye olan AA sınıfı yangın güvenliğine sahip. Küresel olarak en yaygın kabul gören test laboratuvarı UL’nin belirlediği UL 1703 standartlarına uygun şekilde üretildi. Bulundukları tesiste bir yangın çıktığı takdirde bile, çerçevesiz üretilen ve plastik arka tabaka kullanılmayan panellerimiz sayesinde alevlerin yayılması engelleniyor. Bu inovasyonu cam laminasyon işleminde yaptığımız Ar-Ge ile başararak yangın dayanımında uluslararası standartları en üst seviyede karşıladık” dedi.

Türkiye’den bir dünya markası çıkarma hedefiyle çalışmalarını sürdüren GTC’nin ürettiği güneş panelleri, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu IEC’nin standartlarını esas alan genişletilmiş 6X testini de geçti. Böylece GTC güneş panellerinin 30 yıl ve daha uzun süre dünyanın en düşük elektrik maliyetini ortaya çıkardığı uluslararası ölçekte kabul edildi.

Besen, 54 kişilik Ar-Ge biriminin sürdürülebilirliği esas alarak uzun ömürlü ve yüksek performanslı özgün güneş paneli geliştirme çalışmalarına devam ettiğini vurgulayarak “Amacımız en yüksek kalitede teknolojik ürün ortaya çıkarmanın yanı sıra kullanıcı ve çevre güvenirliliğini sağlamak ve riskleri minimize etmek” diye konuştu.Slider Altına