Greenpeace ve Yırca Köylülerinin ortak çalışması meyvesini verdi 

07 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Greenpeace’in Yırca Köylüleri ile birlikte Yırca Köy Camii ve İlkokulu’nu güneş enerjisi ile aydınlatmak için başlattığı “Eski Köye Yeni Enerji” kampanyası başarıya ulaştı. Kömüre karşı mücadelesini geçtiğimiz aylarda kazanan Yırca Köyü’nü güneş enerjisi ile tanıştırmak için yürütülen kitle fonlama kampanyasını yüzlerce insan destekledi. Uzman mühendislerin denetimiyle, 8 ülkeden gelen Greenpeace destekçileri tarafından yapılan güneş enerji sistemi kurulumu yaklaşık 5 gün sürdü.

Yırca Köy meydanında buluşan Greenpeace destekçileri, Yırca Köylüleri ve çeşitli ilçeden gelen belediye yetkilileri Türkiye için yaratılan bu emsal projenin tekrarlanabilmesi için bürokratik engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.
Konuyla ilgili konuşan Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyaları Sorumlusu Reşit Elçin, “Yırca’da buluşma amacımız, kömürlü termik santrallerin aksine doğa ve toplumla barış içerisinde enerji üretiminin mümkün olduğunu göstermek. 8 ülkeden gelen destekçilerin birlikte üretmesiyle Yırca İlkokulu, Yırca Camii ve mezarlığı güneş enerjisiyle aydınlandı. Yırcalıların ortak alanları güneş enerjisine kavuştu; eski köye yeni enerji geldi. Bu emsal teşkil eden bir başarı fakat bu başarının tekrarlanabilmesi için bireysel enerji sistemlerinin şebekeye erişiminde yenilenebilir enerjilere öncelik verilmesi gerekiyor” dedi.

Temiz yenilenebilir enerji kaynakları ile gelişmek mümkün

Güneş enerjisi potansiyelinde Avrupa’da ikinci sırada olan Türkiye, bu potansiyele rağmen güneş enerjisinden en az faydalanan ülkelerden biri. Greenpeace yetkilileri, 2030 yılına kadar mevcut izlenen yol kendi önerdikleri enerji devrimi adımları uygulanırsa 98 bin 300 kişi yenilenebilir enerji sektöründe daha iyi şartlarda çalışıyor olacağını, elektrik maliyetinin mevcut izlenen yoldan daha uygun maliyette olacağını ve havaya 205 milyon ton daha az karbondioksit salımı olacağını söylüyorlar.

Yeni nesil bireysel güneş enerji sistemlerinde kapalı sistem maliyetinin en yüksek kaleminin batarya grubu olduğunu açıklayan Reşit Elçin, “Doğrudan şebekeye bağlanması durumunda üretilen elektriğin devlet destekli alımı söz konusudur. Şebekeye bağlanması durumunda panellerin kendi maliyetini karşılama süresi 8 ila 10 yıl arasındadır. Artık bütün dünyada uygulandığı gibi Türkiye’de de küçük çaplı güneş sistemlerinde şebekeye öncelikli erişimin sağlanması ve Türkiye’nin yüzünü güneşe dönmesi lazım” dedi.Slider Altına