Greeneco jeotermal enerji üretimine başladı

06 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016

Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş.; daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle çevre dostu jeotermal enerji üretimine başladı. Türkiye’nin artan enerji ihtiyacına çözüm olacak 110 milyon dolarlık proje yatırımının ise yüzde 80’i tamamlandı. Firma, Şubat ayında deneme üretimine başladı. Türkiye’nin elektrik ve ısı ihtiyaçları çerçevesinde önemli tasarruflar gerçekleştirmeyi amaçladıklarını anlatan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ; lisanslandırılmış ve lisans aşamasında olan RES, JES ve GES tipi çevreci enerji üretim çeşitleriyle Türkiye çapında yıllık 1 milyar kWh üretim kapasitesinde karma elektrik enerji üretim portföyü kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Yatırıma 2012 yılında başladıklarını, şu an santral montajını tamamladıklarını ve testlere başladıklarını belirten Özdağ, “Santralin ikinci ünite ile beraber 25,6 MW’lik kurulu gücünün tamamını Ekim 2016’da devreye almayı hedefliyoruz. Sondaj ve rezervuar süreci sonuçlandırılmış, mühendislik ve tedarik süreçleri tamamlanan projemizde bu ay içinde deneme üretimi gerçekleşecek olup santral kabulü yapılacak. 2. ünitenin de montaj ve kurulum çalışmaları hızla devam ediyor” dedi.

Özdağ, ayrıca santral alım sözleşmesi ile ülkemizde yerli türbin üretilmesine olanak sağlayarak, ilk yerli türbin kullanan jeotermal elektrik santrali olma özelliğini de taşıdıklarını ifade etti.

Greeneco Enerji yatırımının; Denizli - Sarayköy - Tekke bölgesinde 2 bin 250 hektar alanda kurulu olduğundan söz eden Özdağ şöyle konuştu: “Sahamızda toplam 60 MW’lik bir kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. İlk etapta 2 üniteden oluşan 25,6 MW gücündeki ilk santralimizin kurulumunu başlattık. Bu santralimizde yıllık 200 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek. 2. etap yatırımımızla ilgili mühendislik çalışmalarımız da hızla devam ediyor. 2. etap yatırımımızın 2019 yılında tamamlanması ile 240 milyon dolarlık bir yatırım değerine ulaşarak, 60 MW kurulu güç ile yıllık 540 milyon KWh üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz”.

Amaçlarının; yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir, ucuz, temiz ve insanlık için de bir o kadar çevreye saygılı, adı gibi "Green" enerji üretmek olduğunu vurgulayan Özdağ, “2016 Ekim ayı itibariyle yıllık 200 milyon kWh’lık üretim kapasitesine ulaşacağız” diye konuştu.