Generalsolar, Öz Kaplan Carpet ile 5.5 MW’lık Çatı GES Projesine İmza Attı

19 Haziran 2020 Dergi: Mart-Haziran 2020

Güneş enerjisi sistemlerinde Türkiye’nin önde gelen firmalarından Generalsolar ile halıcılık sektörünün yenilikte öncü isimlerinden Öz Kaplan Carpet arasında 5.5 MW’lık çatı güneş enerjisi santralinin kurulumuna başlamak üzere sözleşme imzalandı.

5.5 MW’lık proje için Generalsolar adına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş, Öz Kaplan Carpet adına da Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaplan imza attı. Anlaşmayla birlikte güneş enerjisi santralinin montajına başlandı.

Öz Kaplan Carpet Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaplan, imza sonrası yaptığı açıklamada, enerjinin sanayinin en önemli aktörleri arasında olduğuna değindi. Özkaplan, “Enerji sektörünün dünya ekonomisini yönlendirdiği bir dönemden geçiyoruz. Enerji çeşitleri içinde ise güneş enerjisinin önemli yeri bulunuyor. Temiz, yenilenebilir ve son derece ekonomik bir enerji. Biz de Öz Kaplan Carpet olarak temiz olan bu enerjiden yararlanmak için General Solar ile büyük bir projeye imza atmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Özkaplan, şöyle devam etti: “Dünya ile yarış halindeyiz bu nedenle sanayiciler olarak maliyetlerimizi dünya piyasalarına göre belirlememiz gerekiyor. Bu zorlu yarışı kazanmak için maliyetlerimizi geriye çekmemiz gerek. Girdiler içinde enerji maliyetleri önemli yer tutuyor. Güneş enerjisi santralimizin devreye girmesi ile rekabet gücümüz artıracağız. Böylece ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabileceğiz.”       

“Kendi enerjisini üreten sanayicilerin sayısı büyük bir hızla artıyor”
Generalsolar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Demirdaş ise firma olarak anahtar teslim hizmet sunduklarını belirterek, “Sektör hızla büyürken, maliyetler de düşüyor. Dolayısıyla kendi enerjisini üreten sanayicilerin sayısı büyük bir hızla artıyor. Hükümetimizin de bu konuda çok önemli teşvik ve destekleri var. Ülkemizin 2023 stratejilerinin içinde enerjimizin yüzde 65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefi de bulunuyor” dedi.

Demirdaş, teknik olarak elverişli çatılara güneş enerjisi sistemlerinin kurulması ile birlikte enerji maliyetlerinin düşürüleceğini belirterek şunları söyledi: “Güneş enerjisine dayalı olarak kurulan fotovoltaik sistemler ortalama 25 yıl elektrik üretimi yapmaktadır. Çatılara kurulan tesisler için ilk yatırım maliyeti yaklaşık 4-5 yılda geri dönmekte ve geri kalan yıllarda tesis yatırımcısına ücretsiz elektrik sağlamaktadır. Firmamız lisanssız elektrik üretimi kapsamında kendi enerjilerini elde etmeleri için işletmelerin maliyetlerini düşürerek rekabet konusunda avantajlı hale getirmek için birçok başarılı projeye imza atmıştır. İşletmelerimizin kendi elektriğini üretmesi maliyetlerini düşürecek, bu sayede kendisine rekabet gücü kazandıracaktır. İhracat artacak, döviz gelirleri artacak ve istihdamın artmasına katkı sunacaktır. Çatı pazarı artık tüm sanayiciler ve büyük ölçekli ticarethaneler için öz tüketim modeliyle işletmelerinde çok büyük enerji tasarrufu sağlayabilecekleri bir alana dönüşmüştür.”Slider Altına