“Genç işadamlarını güneş sektörüne çekmeliyiz”   

13 Ocak 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

Başkent’te konut sektörü ve yenilenebilir enerji sistemleri konusunda faaliyet gösteren Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, ülke genelinde özellikle genç işadamları ile yaptığı iş görüşmelerinde ilgilerinin inşaat sektöründen daha çok enerjiye kaydığını memnuniyetle gözlemlediğini kaydetti.

Efe Bezci, kendisinin de 23 yaşından beri enerji sektörü üzerine araştırmalar ve yatırımlar yaptığını aradan geçen 5 yılda elde ettiği güzel sonuçları genç arkadaşları ile paylaştığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ülkemiz güneş bereketi açısından çok sayıda gelişmiş ülkeden daha zengin. Genç işadamlarına 20 dönüm güneşi iyi boş tarlaya 1 milyon dolarla yapılan 1 megavatlık güneş enerjisi yatırımında yılda 285 bin dolar yani yaklaşık 1 milyon lira net gelir elde edebileceklerini söylediğimde ilgileri hızlı şekilde bu alana kayıyor. Ama ekonomisi çok hızlı gelişen ve dünyada ilk 10’a girmeyi hedefleyen bir ülkeyiz. Bu durumda enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için özellikle genç işadamlarını bu alana çekmeye her zamankinden fazla gereksinim duyuyoruz”. Minimum tahribatla, doğaya zarar vermeden üretimi sağlanan güneş enerji sistemlerinin geleceğin enerjisi olduğunu söyleyen Bezci, “Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 640 saat olarak hesaplanıyor. Bu da günlük 7,2 saate tekabül ediyor. Verileri bölgesel olarak daralttığımızda, yalnızca İç Anadolu Bölgesi’nin yıllık güneşlenme süresi 2 bin 628 saat. Girişimcilerin güneş enerji sistemlerine yapacağı yatırımların zekice ve kazançlı bir hamle olacağı kesin” dedi.

 Bezci, son yıllarda dünyada panel fiyatlarının arz fazlası nedeniyle ucuzladığının da altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de güneş enerji sistemleri kurmaya elverişli tam olarak 4 bin 600 kilometrekarelik bir alan var. Ayrıca güneş enerjisinden yılda 380 milyar kW elektrik üretebilecek potansiyele sahibiz. Artık kafamızı topraktan biraz kaldırıp gökyüzüne bakmanın vakti. Güneş sadece bir günde, topraktan elde ettiklerimizin kat ve kat fazlasını bize sunabilecek güçte bir enerji sağlıyor. Ben bu yönde özellikle genç girişimcilere her türlü desteği vermeye hazırım. Gelin ülkemizi hep birlikte daha aydınlığa kavuşturalım”.Slider Altına