Geleceğin ilerici ve modern çöl şehri, temiz suyu, Cranfield Üniversitesi’nde geliştirilen solar teknoloji ile sağlayacak

11 Şubat 2020 Dergi:

Cranfield Üniversitesi'nde, deniz suyunu tuzdan arındırmak için konsantre güneş enerjisinden yararlanan teknoloji, Suudi Arabistan'da yapım aşamasında olan yeni akıllı şehir tarafından kullanılacak.
Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki Kızıldeniz'de yaşayan bir laboratuvar olarak inşa edilen bir bölge olan NEOM, ilk "güneş kubbesi" tuzdan arındırma tesisini kurmak için Solar Water Plc ile bir anlaşma imzaladı.
Solar Water'ın çığır açan karbon nötr yaklaşımı, Cranfield Üniversitesi’ndeki bir master grubunun projesi ile geliştirildi ve deniz suyunu tuzdan arındırmada Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi (CSP) teknolojisinin ilk büyük ölçekli kullanımını temsil ediyor.
Cranfield'deki Yenilenebilir Enerji Sistemleri Merkezi Başkanı ve şu anda Solar Water'ın danışmanı olan Prof. Chris Sansom, “Bu teknoloji için araştırma beş yıl önce bir master grubu projesi olarak başladı ve şimdi tam ölçekli olarak piyasaya sürüldüğünü görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
Prof.Sansom, NEOM'da güneş kubbesi ile  tuzdan arındırmanın kullanılmasının, çevre açısından güvenli ve sürdürülebilir tatlı su kaynakları üretmek için mücadele eden diğer ülkeler için bir öncü olacağını söylerken, bu sürecin, çiftçilik, ağaçlandırma, biyoteknoloji tüketimi veya saf temiz suya dayanan yüksek teknoloji endüstrileri tarafından üretim de dahil olmak üzere temiz su üretmek amaçlı kullanılabileceğini belirtti.
Proje hakkında yorum yapan, Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdulrahman Al-Fadli şunları söyledi: “NEOM'un bu örnek uygulamayı kullanacak olması, Suudi Arabistan’ın  Ulusal Su Stratejisi 2030'da da belirtilen sürdürülebilirlik hedeflerini destekliyor ve Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle tamamen uyumlu. ”
Solar Water ‘ın işlemi, deniz suyunun, ısıtılıp buharlaştırılmadan ve sonunda tatlı su olarak çökeltilmeden önce cam ve çelikten yapılmış hidrolojik bir “güneş kubbesi” içine pompalanmasını içeriryor. Teknoloji aynı zamanda su çıkarma işlemi sırasında oluşan toplam tuzlu su miktarını azaltıyor ve denize tuzlu su tahliye edilmediğinden denizdeki doğal yaşama herhangi bir zarar gelmesini de önlüyor. Deniz suyunun buharlaşmasını hızlandıran ısı, tuzdan arındırma kubbesinin yanındaki yoğunlaştırılmış güneş enerjisi aynalarından toplanıyor.
Solar Water Plc CEO'su David Reavley şunları söyledi: “Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki binlerce tuzdan arındırma tesisi, suyu çıkarmak için fosil yakıtları yakmaya, okyanuslarımızı aşırı tuzlu su ile zehirlemeye devam ediyor. Oyunu değiştiren tuzdan arındırma teknolojimiz % 100 karbon nötr ve tamamen sürdürülebilirdir. NEOM'da, yeni bir geleceğin doğa ile uyum içinde nasıl göründüğüne dair güçlü bir vizyona sahip bir ortak bulduk. ”
Cranfield'deki araştırma, Hassas Mühendislik Araştırma Görevlisi Dr. Xavier Tonnellier tarafından denetlendi ve master grubunun öğrenci üyeleri Jao Andreu, Valentin Fleury, Kamil Kocot, Valentine Lambert, Laura Perillaud, Soren Dominik Sonntag, Gregory Shirley ve Alejandro Zapata tarafından yürütüldü. Öğrenciler hem Yenilenebilir Enerji Yüksek Lisans Programı hem de İleri Malzeme Yüksek Lisansı Programı'ndan projeye alındı. 

İlk kubbe üzerindeki çalışmalar Şubat ayında başlayacak ve planlandığı gibi 2020'nin sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.
 Slider Altına