Gediz Üniversitesi öğrencilerinden rüzgâr türbinlerinde bir ilk olacak uygulama  

05 Ağustos 2015 Dergi: Temmuz-Ağustos 2015

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde yerli teknoloji çalışmalarına 2 kız öğrenci damga vurdu. Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Fatma Rüveyda Özceylan ve Elif Göksügür, danışman hocaları Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam’la önemli bir yeniliğe imza attı. Fatma ve Elif, ülkemizde de giderek yaygınlaşan rüzgâr türbinlerindeki sensörler için % 100 yerli teknoloji geliştirdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da buluşlarını şirket kurarak yenilenebilir enerji sektörüne kazandırmaları amacıyla Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında onları destekledi. Mucit kızlar bunun üzerine daha üniversiteden mezun olmadan firma sahibi oldu ve Yrd. Doç. Dr. Bayam ile beraber çalışmalara başladı.

Fatma Rüveyda Özceylan ve Elif Göksügür, bir ilk olacak Türk malı rüzgâr sensörünün birkaç yıl içinde kullanıma hâzır hale geleceğini söylediler: "Ülkemizi bu alanda teknoloji ithal eder durumdan, teknoloji ihraç eder duruma taşıyacağımız için çok mutluyuz. Bu projenin ortaya çıkmasında bize her türlü katkıyı sağlayan üniversitemiz ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ne kadar teşekkür etsek az".

Gediz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam da yeni teknolojinin aynı zamanda rüzgâr türbini kurulum maliyetlerini aşağıya çekeceğini açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Bayam şu bilgileri verdi: "Rüzgârdan elektrik elde edilmesini sağlayan türbinlerde rüzgârın yönünü ve şiddetini sensörler belirliyor. Mevcut santrallerdeki bu sistemler ses dalgalarıyla çalışıyor ve yüksek bedellerle yurt dışından ithal ediliyor. Öğrencilerimizle birlikte geliştirdiğimiz yeni teknoloji ise mevcut sensörlerden tamamen farklı bir yöntemle çalışacak ve bu yönüyle bir ilk olacak. Rüzgâr sensörlerinin maliyetini aşağıya çekecek milli teknolojinin yenilenebilir enerji yatırımlarına önem veren Avrupa Birliği ülkeleri ile Ortadoğu’dan yoğun talep göreceğini tahmin ediyoruz."Slider Altına