GE, rüzgar enerjisi sektörüne 340 Milyon Euro yatırım yapacak

26 Mayıs 2010 Dergi: Mayıs-Haziran 2010

General Electric (GE) dört Avrupa ülkesindeki rüzgar türbini üretim, mühendislik ve servis tesislerini geliştirmek ve genişletmek üzere yaklaşık 340 milyon Euro tutarında yatırım yapmayı planladığını açıkladı. GE'nin Avrupa offshore rüzgar sektörüne yatırım yapacağı ülkeler, İngiltere, Norveç, İsveç ve Almanya olarak belirlendi.

GE'nin Avrupa'da büyüme planlarının hedefinde, offshore kullanımı için özel olarak tasarlanmış 4 MW'lık yeni nesil rüzgar türbininin geliştirilmesi bulunuyor. GE filosundaki en büyük rüzgar türbini olan bu türbin, ScanWind'in satın alınmasıyla kazanılan gelişmiş drive train ve kontrol teknolojilerini bir araya getiriyor. 4 MW'lık rüzgar türbini, GE'nin vites kutusu ihtiyacını ortadan kaldıran yenilikçi teknoloji ürünü.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) 2010 yılında Avrupa'nın offshore rüzgar sektöründe %70'ten fazla büyüme bekliyor. Sonraki birkaç yıl boyunca da sürekli büyüme öngörülüyor. Şu anda yürümekte olan tüm offshore rüzgar projeleri tamamlanmış olsa, yılda 200 milyon ton CO2 emisyon önlenebilir ve Avrupa Birliği'nin toplam elektriğinin %10'unu üretilebilir. Offshore rüzgar santrallarının, Avrupa Birliği'nin 2020 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji oranını % 20'ye ulaştırma hedefine büyük bir katkı sağlaması bekleniyor.

GE International Başkan ve CEO'su Ferdinando (Nani) Beccalli-Falco, "Avrupa'da parlak bir geleceğe sahip olan offshore rüzgarı, daha temiz ve yenilenebilir enerji için artan talebi karşılamada kilit bir rol oynayacaktır. Bu yatırımlar bizi Avrupa'nın zengin, el değmemiş offshore rüzgar kaynaklarının geliştirilmesine destek olmamızı sağlayacak, aynı zamanda GE ve tedarikçilerimiz için yeni iş olanakları yaratacaktır" dedi.

GE Power&Water Yenilenebilir Enerji Başkan Yardımcısı Victor Abate, "GE'nin 13.500'den fazla kara ünitesi üzerinde kanıtlanmış güvenilirliği, ScanWind'in kanıtlanmış offshore tasarımı ile eşleştiğinde bize ve müşterilerimize offshore rüzgar endüstrisi için gerekli güvenilir çözümler sunma olanağı sağlıyor. Bu da bize, en geniş büyüme fırsatını gördüğümüz Avrupa'da offshore işlerini, teknolojiyi ve tedarik zincirini yerel olarak kademelendirmeye başlamamız için zemin hazırlıyor" dedi.


Etiketler


Slider Altına