GE, LM  Wind Power’ı satın alma sürecini tamamladı  

01 Haziran 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

GE, Danimarka merkezli teknoloji geliştirici ve rüzgâr türbini kanat üreticisi LM Wind Power’ı satın alma sürecini tamamladı. Satışın tamamlanması Avrupa Birliği, ABD, Çin ve Brezilya’daki düzenleyici kurum onaylarının ardından gerçekleşti.

GE, şirketi 1,5 milyar euro (1,65 milyar dolar) karşılığında satın almak üzere Londra merkezli özel sermaye şirketi Doughty Hanson ile Ekim 2016'da anlaşmaya varmıştı. Satın alma ile birlikte rüzgâr türbini kanadı tasarımı ve üretimi artık GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde yapılacak. Böylece şirketin enerji üretimini artırma ve müşterileri için değer yaratma kabiliyeti gelişecek. LM Wind Power hem karasal (onshore) hem de açık deniz (offshore) alanlarında hizmet vermeyi sürdürecek.  Anlaşma, GE’nin gelirlerine 2018 yılında yansıtılacak.

GE Yenilenebilir Enerji Başkan ve CEO'su Jérôme Pécresse, "LM Wind Power’ın satın alımının tamamlanması, en hızlı büyüyen enerji üretimi segmenti olan rüzgâr türbini işimizin büyümesini desteklemek için ihtiyaç duyduğumuz operasyonel verimliliği sağlıyor. LM'nin ileri teknolojisi ve kanat mühendisliği sayesinde, rüzgâr türbinlerimizin genel performansını artırabiliyoruz. Bu da elektrik maliyetini düşürmemizi ve müşterilerimize daha fazla değer sunmamızı sağlıyor. Bu satın alma ile birlikte, yenilenebilir enerjideki ilerlemenin destekçisi ve GE’nin büyümesindeki itici güç olacağız" dedi.

LM Wind Power CEO'su Marc de Jong konuyla ilgili olarak, "Uzun zamandır süregelen LM Wind Power ve GE ortaklığı, Amerika’da ilk açık deniz (offshore) rüzgâr santralinin kurulması da dahil olmak üzere pek çok yenilik ve ticari başarıyla sonuçlandı. Bu birleşmede teknolojik gelişmemizi hızlandırıp, daha fazla müşteriye ulaşmamıza yardımcı olacak pek çok dijital ve ileri üretim teknoloji fırsatları görüyoruz" dedi.

LM Wind Power, GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde ayrı bir işletme olarak faaliyetini sürdürerek GE'ye hem karasal (onshore) hem de açık deniz rüzgâr türbinleri (offshore) için kanat tedariği sağlayacak. LM Wind Power, müşterilerin gizli verilerini korumak için oluşturduğu protokoller ve aldığı önlemlerle rüzgâr endüstrisinin diğer oyuncularına da kanat tedarik etmeye devam edecek.Slider Altına