Header Reklam
Header Reklam

GE, Dijital Rüzgâr Santrali teknolojisini duyurdu

04 Ağustos 2015 Dergi: Temmuz-Ağustos 2015
GE, Dijital Rüzgâr Santrali teknolojisini duyurdu

GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgâr türbinlerini, rüzgâr endüstrisine yönelik dijital altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgâr Santrali teknolojisini duyurdu. Bu teknoloji, bir rüzgâr santralinin enerji üretimini %20’ye kadar artırıyor ve rüzgâr endüstrisi için yaklaşık 50 milyar dolarlık bir değer üretilmesine olanak tanıyor. Dijital Rüzgâr Santrali, yenilenebilir enerjide uzun süredir duyulan daha fazla esneklik ihtiyacını karşılamak için endüstriyel internet olarak adlandırılan etkileşimli dijital teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji, yenilenebilir enerjinin mevcut enerji şebekesine daha etkin bir şekilde entegre olmasına yardımcı oluyor.

GE Power&Water Başkan ve CEO’su Steve Bolze, “GE sahaları dâhil her işletme ve her endüstri daha akıllı dijital teknolojiler tarafından dönüştürülmekte ve en büyük fırsat enerji alanında. Önemli olan bu yeni dijital dönüşümden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi bilmek. Endüstri liderlerini, geride kalanlardan ayıracak olan da budur” dedi.
GE, dünyanın ilk Dijital Rüzgâr Santrali girişimi ile rüzgâr enerjisi endüstrisinin dönüşümüne katkı sağlama hedefinde. Bu yeni rüzgâr ekosistemi; üretimi artırmak, maliyetleri azaltmak ve rüzgâr santralinin işletme verimliliğini kullanım ömrü boyunca yükseltmek için dünya standartlarında bir türbini, dijital bir altyapıyla eşleştiriyor.

Dijital Rüzgâr Santrali ekosisteminin çalışma sistemi

Dijital Rüzgâr Santrali ekosistemi, önce türbinlerin üretimiyle başlıyor. Gelecek nesil akıllı rüzgâr türbinleriyle, GE’nin yeni modelleri, en yüksek verimlilikte enerji üretebilmek için bir rüzgâr santralindeki her bir türbin tabanı yerleşiminde, çevre koşullarına bağlı olarak, 20 adede kadar farklı türbin konfigürasyonu inşa etmek için bir dijital ikiz modelleme sistemi kullanıyor. Ayrıca, her türbin, gerçek zamanlı olarak türbin işleyişini analiz edebilen ve çalışma verimliliklerini artırmak için ayarlamalar yapabilen gelişmiş ağlara bağlı şekilde çalışıyor.

Türbinler inşa edildikten sonra, üzerlerindeki sensörlerin bağlantıları kuruluyor. Operatörlerin türbinlerden, santrallerden hatta bütün endüstri filosundan gelen verilerle performans izlemelerine olanak sağlayan GE’nin Predix yazılımıyla, bu sensörlerden toplanan veriler gerçek zamanlı olarak analiz ediliyor. Veriler, performansı etkileyebilecek sıcaklık, türbin hizasızlıkları veya titreşimler hakkında bilgi sağlıyor.



Slider Altına