GE'den dünyanın ilk 'İki Kademe Turboşarjerli Gaz Motoru'

02 Ağustos 2010 Dergi: Temmuz-Ağustos 2010

Yeni Jenbacher J624 motoru enerji çıktısını %10, elektrik verimliliğini %2 arttırıyor. Yeni motor müşterilere, özellikle sıcak ve nemli ortamlarda kombine ısı ve enerji uygulamaları için daha fazla verim ve esneklik sunuyor.

General Electric (GE), yüksek verimli enerji üretimi konusunda artan ihtiyaçlara cevap veren, dünyanın ilk "İki Kademe Turboşarjerli Gaz Motoru"nu geliştirdi. Jenbacher J624 gaz motoruna uygulanan bu yeni teknoloji, tek kademe turboşarjerli motora göre daha fazla çıktı ve verimlilik artışı sağlıyor. Yeni motor, özellikle sıcak ortamlarda ve birleşik ısı ve güç sistemleri (CHP) uygulamalarında çalışmaya uygun olarak tasarlandı.

Jenbacher J624 gaz motoru, GE'in Jenbach Avusturya'daki genel merkezinde 10 Haziran 2010 tarihinde düzenlenen toplantıyla müşterilere tanıtıldı. Toplanıya yeni motorun pilot müşterisi olan Hollandalı sera operatörü Red Harvest'ın temsilcileri de katıldı.

Red Harvest'ın sahibi Jaap Noordam, "Bu yeni iki kademe turboşarjerli J624 gaz motorunun pilot müşterisi olmaktan gurur duyuyoruz. Yeni motor bizlere yalnızca yüksek verim sunmakla kalmıyor aynı zamanda CHP operasyonlarında bize yüksek esneklik de sunuyor" dedi.

GE'nin ABB Turbo Systems Ltd'den uzmanlarla geliştirdiği yeni sistemle J624, çıktıyı yaklaşık %10 artışla 4 MW'dan 4.4 MW'a yükseltiyor ve yaklaşık %2 artışla %46.5 elektrik verimi sağlıyor.

GE Power & Water Gaz Motorları CEO'su Prady Iyyanki; "GE, bu teknoloji atılımıyla, gaz motorlarında yenilikçi liderliğini sürdürmektedir. GE, iki kademe turboşarjer teknolojisini kullanan ilk gaz motoru üreticisidir. Müşterilerimize çok önemli performans gelişimleri sunmamızı sağlayacak olan bu teknoloji başlangıçta en büyük gaz motorumuz olan J624'e uygulanacak, daha sonra portföyümüzdeki diğer motorlarda da kullanılacak" dedi.

Iyyanki; "J624 iki kademe turboşarjerli gaz motoru özellikle sıcak ve nemli ortamlara sahip ülkelerdeki uygulamalarda oyunun kurallarını değiştiren gerçek bir oyuncudur. Gelişmiş yüksek basınç gaz motoru çalışma aralığını ciddi olarak arttırmamızı ve yüksek ortam sıcaklıklarında ve yüksek irtifalarda tam çıktı ve verimliliği korumamızı sağlar. Gaz motoru sektöründe imkânlar sunan bu teknolojiyi gelecekteki başarımızın anahtarı olarak görüyoruz" dedi.

Yeni motor 2011 yazı itibarıyla dünya çapında müşterilere sunulacak.

 


Etiketler


Slider Altına