Gazze’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Temiz İçme Suyuna Güç Verecek

28 Ağustos 2018 Dergi:

Gazze Şeridi'nde yeni 0.5 megavatlık güneş enerjisi santrali tamamlandı. Temiz enerji projesi, suyu arıtarak 75.000 kişiye temiz içme suyu sağlayacak. Santralde planlanan diğer yatırımlar, 2020 yılına kadar Gazze'nin güneyindeki 250.000 kişiye ulaşacak.

Hem güneş projesi hem de su santrali Filistin'deki uzun vadeli kalkınma programının bir parçası olarak Avrupa Birliği tarafından finanse edildi. Tüm bölge genelinde su altyapısının verimliliğini ve rehabilitasyonunu geliştirmek için 10 milyon Euro daha ilave ediliyor. Gazze suyunun %97 ‘sinin insan tüketimine uygun olmaması, halkta ciddi anlamda su güvensizliğine neden oluyor. AB'nin komşu ülkelerden sorumlu komiseri Johannes Hahn şunları söyledi: “Gazze'deki sınırlı enerji kaynakları, yerel halkın güvenli ve içilebilir suya erişiminin en büyük zorluklardan biri. Fotovoltaik güneş enerjisi tesisi, acil su ihtiyacına cevap vermek için gerekli. Gazze'de bu durum halk için onurlu yaşam koşulları yaratıyor ve böylece çatışmaya karşı hassas bir bölgede gerginliği hafifletiyor.”

Proje, Gazze'de yaşayan 2 milyon insanı temiz içme suyuyla temin etme konusunda daha geniş bir hedefin bir parçasını oluşturuyor. Yerel halk şu anda su ihtiyaçlarını kısmen karşılasa da, mevcut talep kapasiteden üç kat daha fazla.

www.climateactionprogramme.orgSlider Altına