Gama ve GE, Türkiye'deki ilk rüzgar projelerini hayata geçiriyor

26 Mayıs 2010 Dergi: Mayıs-Haziran 2010

GAMA Holding A.Ş. ile GE'nin iş birimlerinden GE Energy Financial Services ortak yatırımı olan GAMA Enerji A.Ş., ülkemizin batı bölgesinde bulunan 22,5 MW'lık "Sares" ve 10 MW'lık "Karadağ" rüzgâr çiftliklerinde gerçekleşecek, Türkiye'deki ilk rüzgâr enerjisi projelerini duyurdu. Toplam 54 milyon Euro'ya mal olacak projede, GE'nin 2,5 MW'lık rüzgâr türbinleri kullanılacak.

Bu projelerde geliştirme ve yatırımı GAMA Enerji üstlenirken, 44 milyon Euro'luk finansmanı da Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) gerçekleştirdi. GE Energy, tedarik edeceği 13 türbini bir hizmet anlaşması kapsamında işletecek ve bakımını yapacak.

Projelerde üretilecek elektrik ticari piyasaya satılacak veya Türkiye'de düzenlenmiş tarife garantisinden yararlanacak. Sares rüzgâr çiftliğinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Karadağ projesinin inşaatının ise bu yıl içerisinde başlaması ve 2011'in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

GAMA Enerji'nin tahminlerine göre, rüzgâr çiftlikleri yaklaşık 59.000 eve güç sağlayacak kadar elektrik üretecek ve yılda yaklaşık 80.000 ton sera gazı salınımını önleyecek.

 GAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü M. Arif Özozan, "Toplam proje tutarlarının 45 milyon Euro olması beklenen 22,5 MW'lık Sares ve 10 MW'lık Karadağ Rüzgâr Enerjisi santralleri için TSKB'nin düzenlediği ve koordine ettiği finansmanın sözleşmesini imzaladık. Temiz enerjiye dayalı üretimi sayesinde çevre dostu olan ve bulunduğu bölgede istihdam sağlayacak rüzgâr santralleri hem Gama Enerji'nin büyüme hedeflerini destekleyecek, hem de Türkiye'nin koymuş olduğu yenilenebilir enerji kapsamlı hedeflere ciddi katkı sağlayacak" dedi.


Etiketler


Slider Altına