Gama ve GE, İrlanda'da yeni bir elektrik santralını hizmete açtı

02 Şubat 2011 Dergi: Ocak-Şubat 2011

Gama ve General Electric (GE) tarafından Rusya'da 26 Kasım tarihinde işletmeye açılan Shatura Elektrik Santrali'nin ardından, aynı birlik 6 Aralık'ta İrlanda'nın ilk Whitegate Doğalgaz Çevrim Elektrik Santrali'ni de tamamlayarak hizmete açtı.

Gama yöneticileri, İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin ve Büyükelçi Altay Cengizer'in katıldıkları törenle açılan 450 MW gücündeki Whitegate doğalgaz çevrim elektrik santrali, İrlanda'nın tek doğalgaz dağıtım- tedarik şirketi ve proje işvereni Bord Gais Eirann'a devredildi.

Ağustos 2007'de imzalanan bir anlaşmayla yapımına başlanan ve anahtar teslimi inşa edilen Whitegate Santrali, yaklaşık 300 milyon Euro sözleşme bedeline sahip ve İrlanda'nın kurulu gücünün yaklaşık %10'u oranındaki enerji ihtiyacını karşılayacak.

İrlanda'nın doğalgaz ile çalışan ilk elektrik santrali olan Whitegate Enerji Santrali yapımı, Avrupa Birliği normları çerçevesinde en yüksek iş güvenliği standartlarında gerçekleştirildiğinden İrlanda resmi makamları tarafından iş güvenliği konusunda ödüle lâyık görüldü. İrlanda'da tamamlanan beşinci enerji santralinin devreye girmesiyle, Gama tarafından yapılan santraller İrlanda elektriğinin %30'unu karşılayacak.


Etiketler


Slider Altına