Fotovoltaikten Elde Edilen Elektrik Maliyeti Hızla Düşüyor

16 Mayıs 2017 Dergi:

Fotovoltaik için Avrupa Teknoloji ve İnovasyon Platformu- PV (ETIP PV) tarafından hazırlanan yeni bir rapor, fotovoltaikten elektrik üretimini gerçekten rekabetçi kılan unsurları tanımlıyor.

Bir fotovoltaik (PV) sistem ne zaman yatırım yapmaya değer hale gelir? Avrupa Teknoloji ve İnovasyon Platformu-PV (ETIP PV) tarafından yayınlanan yeni bir rapor, PV elektriğinin seviyelenmiş maliyetini (PV LCOE), farklı Avrupa ülkelerinde ve pazar bölümlerinde şebekeden elektrik tedarik etme maliyetiyle karşılaştırıyor.

Güneş fotovoltaiği, maliyette dramatik bir düşüş yaşıyor ve birçok ülkede en ucuz elektrik üretimi haline geliyor. 2009'dan bu yana güneş PV modüllerinin ortalama fiyatı %90 oranında azaldı. Buna göre, anahtar teslimi PV sistemleri fiyatları ve PV üretim maliyeti rekabetçi bir seviyeye düştü.

İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi birçok Avrupa ülkesinde PV elektriği, tüm pazar segmentlerinde perakende elektriğe göre daha ucuz ve yatırımı için gerçekçi faiz oranları uygulanıyor. Güneş ışınımı açısından orta seviye olarak gösterilen ülkelerde ve Finlandiya, İsveç gibi perakende elektrik fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde bile, PV 2020'den kısa bir süre sonra rekabetçi hale gelecek.

PV’nin rekabet gücünü etkileyen en önemli parametre, elektriği, kullanım yerinde, tüketicinin kendi ihtiyacı için üretilebiliyor oluşudur. Dolaysız olarak üretilen ve bölgesel olarak tüketilen PV elektriği, elektrik faturalarında değişken perakende fiyatını korurken, üretim fazlası çoğunlukla elektrik toptan satış fiyatı içinde çok düşük bir fiyatla değerlendiriliyor. Konut tipi PV sistemlerinde, konutun kendi tüketim oranı genellikle %50 veya daha düşük, ticari ve endüstriyel tesislerde %100'e yakın olabilir.

Bir diğer önemli parametre, PV'nin çok düşük işletim maliyeti olması nedeniyle, faiz oranı veya ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti (WACC) yani yatırım maliyeti belirleyici bir faktördür. Bu nedenle, PV rekabetçiliği için en büyük tehlike, vergilerde ve diğer yasal düzenlemelerde yapılan değişikliklerdir. Bu değişmeler, yatırımcıların güvenini tehlikeye atabilir ve böylece finansal maliyeti artırabilir.

Çevre dostu PV’ler halihazırda en ucuz elektrik üretimi biçimidir. Bu, dünya çapında imzalanan ve 30 €/MWh'nin altında olan birkaç enerji alım sözleşmesinde (PPAs) görülmektedir. Fiyatlar düşüş eğilimini sürdürüyor. 2030'a kadar PV elektrik maliyeti yarıya düşecek ve 2050 yılına kadar yaklaşık üçte iki oranında azalacak.


Bu rapor aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirilebilir:

http://www.etip-pv.eu/publications/etip-pv-reports.html