Fosil Yakıtlı Santral Artık Yenilenebilir Yakıtla Çalışacak

24 Nisan 2020 Dergi:

Denizli OSB’de 2013 yılında işletmeye alınan 63 MW kurulu gücündeki Acarsoy Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, yenilenebilir yakıtla çalışacak bir Biyokütle Enerji Santraline dönüştürüldü. 

Konuyla ilgili bilgi veren Acarsoy Enerji Genel Müdürü Cem Çokrak, çok yeni olan ekipmanları ile yardımcı sistemleri kullanmak ve santrali yeniden ekonomiye kazandırmak üzere geliştirdikleri proje kapsamında, mevcut santraldeki Gaz Türbini ve Atık Isı Kazanı servis harici edilerek kalan tüm kısımların yeniden değerlendirildiği bir BES projesi yapmaya karar verdiklerini dile getirdi. Yeni bir biyokütle kazanı ile ona uygun yakıt kırma ve hazırlama sistemlerinin mühendislik ve tedarik işlemlerinin tamamlandığını ve şu aşamada da santralin yeni yatırım kapsamındaki inşaat ve montaj çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Çokrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Santralimizin Ekim 2020 tarihine kadar tamamlanarak geçici kabulünün yapılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. ETKB ve EPDK nezdindeki tüm resmi süreçlerimizi tamamladık. Doğalgaz üretim lisansımızı sonlandırarak yerine 16 MW kurulu gücünde yeni bir BES lisansı aldık.” 

Cem Çokrak, fosil yakıttan yenilenebilir yakıta geçerek yeşil enerji üretimine katkıda bulunacaklarını ve aynı zamanda Kırklareli’nde üretim faaliyeti gösteren 60,8 MW kurulu gücündeki AİRRES Rüzgâr Enerji Santrallerinin kapasitesini de 77 MW artırarak toplamda 137,8 MW kurulu güce çıkacaklarını, bu sayede ülkemizin enerji bağımsızlığına ve dünyamızın iklim krizi ile mücadelesine destek olmaya çalıştıklarını aktardı.

Kaynak: Çevreci Enerji DerneğiSlider Altına