Header Reklam
Header Reklam

Fluke’dan PV Uzmanlarına Destek

02 Mayıs 2024
Fluke’dan PV Uzmanlarına Destek

Fluke PVA I-V Eğrisi İzleyiciyle saha operasyonlarını kolaylaştırıp üretkenliği artırmak mümkün.

PVA-1500, PV sistem performansını ölçmek üzere tasarlanan, son teknoloji ürünü bir I-V eğrisi izleyici setidir. Yüksek hassasiyete sahip bu test ekipmanı ile güneş enerjisi modülü ve dizilerinin performansı ile sağlık durumu değerlendirilerek çıkış miktarı ve kullanım ömrü iyileştirilebilir, bilgiye dayalı kararlar verilebilir.

PVA-1500 seti, yüksek verimli I-V eğrisi izleme özelliği gibi bir dizi gelişmiş özellik sunarak hızlı ve ayrıntılı performans verileri sağlar. Sezgisel kullanıcı arabirimi, kolay gezinme ve gerçek zamanlı analiz özellikleriyle potansiyel sorunların hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Sorunları önceden belirleyerek, güneş enerjisi üretimini maksimum seviyeye çıkartıp devre dışı kalma süreleri minimuma indirilebilir.

Kapsamlı ölçümler ve verimli analizler

PV dizilerinde devreye alma, operasyon, bakım ve sorun giderme işlemleri için I-V eğrisi testleri, güneş enerjisi modülleri için en kapsamlı performans ölçümlerini sağlar. Eğri veri setlerinin hızlı analizi, aykırı değerlerin tespitine yardımcı olur ve depolanan veriler gelecekteki performans sorunları için taban verisi görevi görür.

Doğru I-V eğrisi izleme

PVA, bir kapasitif bir yükü kullanarak PV dizesi veya modülünün I-V (akım-gerilim) eğrisini ölçer. Ölçüm genellikle doğrudan dizeye bağlanarak veya test edilen dizeyi seçmek üzere sigortaları kullanarak toplama panosundan dize seviyesinde gerçekleştirilir. I-V eğrisi noktaları 100 veya 500 olarak belirlenebilir. PVA ek olarak; P-V (güç-gerilim) eğrisi, Isc, Voc, Imp, Vmp, Pmax, doluluk oranı ve performans faktörünü de (ölçülen maksimum güçle beklenen maksimum değerin oranı) verir.

Zaman tasarrufu sağlayan arabirim

Bir tablet veya dizüstü bilgisayarı (yalnızca Windows) kullanıcı arabirimi olarak kullanarak, saat başına daha fazla test gerçekleştirilerek verileri birden fazla, okuması kolay formatta görüntülenir. Ölçüm yapılan bölümdeki özelleştirilmiş dizi ağacına dokunarak ölçümler kaydedilir. Yazılım, beklenen I-V eğrisini otomatik olarak hesaplar ve performans faktörünü görüntüler.

Gelişmiş Yüksek Verimli PV Test Özellikleri

30 A'ya kadar olan yüksek verimli modüllerde doğru ölçümler: Yüksek verimliliğe sahip (>%19 modül verimi) modüller yüksek kapasitansa sahip olmaları nedeniyle bazı I-V eğrisi izleyicileri için zorluk çıkarabilir ve ölçümler gerçekleştirilemeyebilir. PVA-1500HE2 30 A'ya kadar olan yüksek verimli modüller de dahil olmak üzere tüm dize türlerinde ölçüm yapmasını sağlayan benzersiz bir tasarıma sahiptir. Yüksek sıcaklıktaki ortamlarda hızlı performans: PVA-1500HE2 (Voc<1.350 V değerinde) taramalar arasında 9 saniyelik kısa bir gecikme süresiyle çalışır. Bu da standart eğri izleyicilerin aşırı ısınma sebebiyle sıklıkla başarısız olduğu yüksek sıcaklık değerlerinde bile bir saat içerisinde 3,5 MW'lık ölçüm kapasitesi sağlar.

SolSensor™ Kablosuz PV Referans Sensörü

SolSensor™ PV modelleri için ışınım, modül sıcaklığı ve dizi eğimi verileri sağlar. Model, bu çalışma koşullarında I-V eğrisinin şeklini öngörmek ve ölçülen eğriyi standart test koşullarına uyarlamak için bu bilgilerden faydalanır. SolSensor™, modül çerçevesine takıldıktan sonra ışınım sensörünü otomatik olarak dizi düzlemine yönlendirir.

SolSensor™ içerisindeki silikon fotodiyodun spektrum yanıtı, test edilen PV teknolojisi için düzeltilir. Çok ve tek kristalli hücrelerin yanı sıra kadmiyum tellür (CdTe) ile diğer ince film teknolojileri için özel faktörler sağlanır. Sensör sıcaklık dengelidir ve her birimden gelen açısal yanıt rotasyon ile yükselti için kalibre edilir. Bunun sonucunda, SolSensor™ geniş bir teknoloji, hava koşulu ve güneş açısı yelpazesi için doğru sonuçlar sunar ve günün hem erken hem de geç saatlerinde I-V eğrisi ölçümleri yapılabilmesini sağlar.

SolSensor™ modül arkası sıcaklıklarının ölçümü için iki harici termokupl girişi sağlar. Etkin hücre sıcaklığı da IEC 60904-5'e göre ölçülen I-V eğrisi kullanılarak doğrudan hesaplanabilir. PVA'nın SmartTemp™ özelliği isteğe bağlı olarak bu iki yöntemi bir araya getirerek en yüksek doğruluğu sunar.

PVA ve SolSensor™, 100 metrelik kablosuz görüş alanıyla WiFi üzerinden kablosuz olarak bilgisayarınızla iletişim kurar. Bu şekilde dizelerdeki sorun giderme işlemleri sırasında ayaklarınıza dolaşan kablolar olmaz, hızlı kurulum, hareket serbestliği ve tek bir SolSensor™ kurulumuyla birden çok toplama panosunda ölçüm esnekliği sağlar.


Etiketler


Slider Altına