First Solar Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi İmzaladı

11 Ağustos 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016

First Solar, Türkiye'de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megavat (MW)DC düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi.

Zorlu Holding'in iştiraki Zorlu Enerji Grubu, 2017 yılında başlamayı planladığı projeler için 100MWDC’lık yüksek performanslı Seri 4 ince film modüllerinin tedariki konusunda First Solar ile iş birliği anlaşması imzaladı. Türkiye’deki büyük altyapı şirketlerinden biri olan Başarı Yatırımlar’ın ve Başarı Grubu’nun ortak iştiraki olan Başarıarge Enerji A.Ş., kendi santrallerinin yanı sıra EPC hizmetleri sunacağı güneş enerjisi santralleri için de 60MWDC güçte modüllerden sipariş etti. Sipariş edilen modüllerin ilk bölümü 2016 yılının sonunda teslim edilecek.

First Solar Genel Satış Müdürü Georges Antoun: "Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji, First Solar’ın somut enerji verimliliği avantajından yararlanan ve sayıları hızla artmakta olan Türk enerji şirketleri arasına katıldılar" diyerek ekledi: "Gerçekleşen bu anlaşmalar, genel olarak güneş enerjisi ve özelde First Solar teknolojisinin, Türkiye’nin enerji güvenliği önceliği olan acil elektrik ihtiyacını makul maliyetle karşılama konusunda doğru adres olduğunu göstermektedir. Ayrıca First Solar’ın Türkiye enerji piyasasının sürdürülebilirliğine olan inancını ortaya koymaktadır.”

Nisan 2014 yılında İstanbul'da bir ofisini kuran First Solar, o zamandan bu yana imza attığı 300MW’lık modül satışıyla ülkenin lider PV modül sağlayıcısı oldu.

Antoun, "Son iki yılda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizle elde ettiğimiz gelişme, Türkiye’deki müşterilerimizin First Solar ve modül teknolojimize atfettiği güveni yansıtmaktadır. Kaydettiğimiz mesafeden oldukça memnunuz ve buradaki müşterilerimizle birlikte büyümek için sabırsızlanıyoruz" ifadesini kullandı.

First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit, "Önümüzdeki dönemde gerçekleşmesi beklenen Yenilenebilir Enerji Kaynağı Alanları (YEKA) ihaleleri konusunda iyimseriz ve bunun, Türkiye'de sürdürülebilir güneş enerji piyasasının oluşmasında çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. First Solar, Türkiye'nin enerji güvenliği hedeflerine anlamlı bir katkıda bulunma taahhüdüne tamamen bağlıdır.” açıklamasında bulundu. Slider Altına