Fas'ın Enerji Karması 2030'a Kadar %52 Oranında Yenilenebilir Enerji Olacak

27 Eylül 2020 Dergi:

GlobalData tahminlerine göre Fas, 2030 yılına kadar 11 GW'ın üzerinde yeni enerji üretim kapasitesi kuracak ve yeni kurulan teknolojinin aslan payının (yaklaşık %58) doğası gereği yeşil olması muhtemel görünüyor.
2019'da hidroelektrik de dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklar ülkenin genel kapasite karışımının %34'ünden fazlasını oluştururken, termal kaynaklar %66'yı temsil ediyordu.
GlobalData'nın ülkedeki yenilenebilir genişlemeye yönelik analizi, inşa edilen yeni kapasitenin yaklaşık %55'inin 2030 yılına kadar rüzgâr, hidroelektrik ve güneş PV'den geleceğini tahmin ediyor ve bu da sürdürülebilir bir enerji karmasına geçişi mümkün kılıyor. Bu geçişin kömüre olan bağımlılığı %39'dan %25'e düşürmesi ve yenilenebilir enerji payında 2030'a kadar %34'ten %46'ya yükselmesi muhtemeldir.
GlobalData'nın kıdemli güç analisti Somik Das, "Üretim maliyetindeki sürekli düşüşle, yenilenebilir enerjiler diğer geleneksel yakıtlarla şebeke eşitliği kazanıyor. Fas’ın kapasite karmasındaki yenilenebilir enerjinin %52'sini uygulamaya yönelik planı, yerel yönetimlerin tutumu ve olumlu politikalarla birleştiğinde, ülkeyi küresel şirketlerin yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapmaları ve genişlemeleri için bol fırsatlarla çekici bir pazar haline getirdi. Haziran 2020'de, AB ve EBRD, Kuzey Afrika’nın yeşil finans girişiminin bir parçası olarak yerel işletmeleri yenilenebilir enerjilere ve diğer yeşil teknolojilere yatırım yapmaları için finanse etmek için bir program başlattı" dedi.
Yenilenebilir enerjideki ilerlemelerin, ülkenin üretilen gücün %86'sını oluşturan hidrokarbonlara büyük ölçüde güvendiği on yıl önceki durumdan bir geri dönüş sağlayacağı tahmin ediliyor. Elverişli yenilenebilir kaynaklar ve talep merkezlerine olan yakınlığıyla, Fas’ın başta rüzgâr ve güneş PV olmak üzere yenilenebilir teknolojilere yönelik genişleme planı, ülkenin karbondan arındırma hedefine yardımcı olacak. Slider Altına