Ezinç Metal, küçük çaplı ihtiyaçlara uygun 'Adsorblama' sistemini geliştirdi

02 Şubat 2011 Dergi: Ocak-Şubat 2011

Ezinç Metal, güneş enerjisiyle ısıtma ve soğutmayı bir arada sağlayan yeni bir sistem geliştirdi. "Adsorblama" adını taşıyan sistem, dünyada daha çok büyük ölçekli endüstriyel uygulamalarda kullanılırken, Ezinç mühendislerince geliştirilen proje ile daha küçük bireysel gereksinimlere uygun çözümler sunuluyor.

Sistem, klasik absorbsiyonlu soğutma sistemlerine göre daha düşük çalıştırma sıcaklığına sahip. İhtiyaç duyulan enerji, klasik düzlemsel güneş kolektörü sistemleri aracılığıyla sağlanıyor ve sistemi çalıştırmak için 55 oC- 95 oC sıcaklık gerekiyor. Güneş kolektörlerinde toplanan sıcak su, tek serpantinli bir boylerde depo ediliyor; depolanmış sıcak su 55 derecenin üzerine çıktığında pompa istasyonları aracılığıyla adsorbsiyonlu soğutma cihazına gönderilerek suyun 6 oC- 20 oC arasındaki sıcaklıklara kadar soğutulması sağlanıyor. Soğutulmuş suyun cihazdan pompa istasyonları yardımı ile bir akümülasyon tankında depo edilmesinin ardından su, fan- coil soğutma sistemine aktarılarak mekân soğumasını gerçekleştiriliyor.

Ezinç Metal Proje Bölümü Makine Mühendisi İsmail Alp, sistemle ilgili; "Ezinç  güneşle soğutma ve ısıtma sistemleri, etkili nominal soğutma gücü olarak 8 kW ve 15 kW kapasitelerinde üretilmektedir. 8 kW kapasiteye sahip sistem de güneş enerji sisteminden 13,5 kW enerji alınarak adsorpsiyonlu soğutma cihazına verildiğinde, 8 kW değerinde soğutma gerçekleştirilmektedir. Bu değer bazı zaman dilimlerinde ise 11 kW'a kadar çıkabilmektedir. Cihazda adsorblama sonucunda oluşan atık ısı ise 21,5 kW değerindedir. 15 kW kapasiteye sahip sistem de ise güneş enerji sisteminden 26 kW enerji alınarak adsorpsiyonlu soğutma cihazına verildiğinde 15 kW değerinde soğutma gerçekleştirilmektedir. Bu değer bazı zaman dilimlerinde ise 23 KW'a kadar çıkabilmektedir. Cihazda adsorblama sonucunda oluşan atık ısı değeri ise 42 KW değerindedir. Bu elde edilen atık ısı, ya tekrar soğutma ünitesinden geçirilerek dış ortama bırakılmakta ya da villa gibi uygulamalarda havuz ısıtmasına destek olarak kullanılmaktadır. Sistem bu özelliği ile de aynı anda ortam soğutması yaparken, ısıtılma ihtiyacı olan, örneğin havuz gibi bölümlere de ısıtma desteği sağlamaktadır" dedi.


Etiketler