Ezinç, 'Akdamar Adası Solar PV Projesi' tamamlandı

21 Ekim 2010 Dergi: Eylül-Ekim 2010

Ezinç A.Ş., 23 Haziran 2010 tarihinde yapımına başladığı Van Akdamar Kilisesi'ni güneş enerjisiyle aydınlatma projesini tamamladı.

Türkiye'de bu alanda yapılan en büyük sistemlerden olan proje, Van Gölü içinde şebeke bağlantısı olmayan Akdamar Adası'nın elektrik enerjisi ihtiyacının giderilmesi, kültürler arası köprünün kurulması, Van ilinin güneş enerjisi potansiyelinin test edilmesi, bölgedeki kültürel mimarinin gözler önüne serilerek turizm potansiyelinin artırılması gibi birçok amacı bünyesinde barındırıyor.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından ihale edilen proje, sözleşmesinin imzalanmasının ardından, konusunda uzman proje ekibi ile hazırlanan teknik projeye uygun çalışmaların uygulamaya koyulduğu bildirildi.

Akdamar Adası'nın 24 saatlik elektrik ihtiyacını, yıl boyunca karşılayacak, 19,6 kWp anma gücündeki sistemde: 146 m² kapsama alanına sahip 145 adet "Kyocera PV Panel", adanın yaklaşık 3 günlük elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek 144 kW gücünde "OPzS Serisi Akü", 12 kW'lık on-grid ve off-grid çalışmaya uygun "inverter", 5 adet MPPT özeliğine sahip 48 volt 80 amper şarj kontrolörü ve ayarlanılabilir açılı konstrüksiyon sistemi kullanıldı.

Ayrıca, akülerin sağlıklı ve uzun ömürlü kullanılabilmesi ve bakım kolaylığı sağlanabilmesi amacıyla korozyona dayanıklı, 10 m2'lik, gözlem ve bakım odası imal edildi. Odanın taşıyıcı sistem ve şasesi galveniz yapı çeliğinden üretilmiş ve 250 kg/m²  kar yüküne ayrıca 1,5 ton/m²  taban yüküne dayanıklı. Oda içindeki ekipmanların uygun çalışma ortamının sağlanabilmesi için, 20*20 cm ölçülerinde 8 adet havalandırma mazgalı yerleştirildi.

Sistem kurulumunda PV panellerin kurulduğu yer ile aydınlatmanın yapılacağı yer arasındaki mesafenin 300 m olması sebebiyle kablo için çelik zırhlı kablo seçildi ve hattın toprak altından çekilmesi sağlandı. Kablo hattının toprak altından geçmesi için toprağa 60 cm derinliğinde 15 cm çapında kanal açıldı ve bu alana yerleştirilen kabloların üzeri ince toprak ile kapatıldı.

Sistemde kullanılan PV panellerin uzun süre zarar görmeden işlevini görebilmesi için, seçilen konstrüksiyon, korozyona dayanıklı, galvanizli demir malzemeden imal edildi. Konstrüksiyon, yapılışı itibari ile 120 km/saat rüzgâr hızına dayanabilecek ve ayarlanabilir yapısı ile istenilen derece eğim elde edilerek güneşten maksimum düzeyde verim sağlayabilecek yapıda.

Adanın yıllık elektrik enerjisi ihtiyacı 15.000 kW/saat iken sistemin üreteceği elektrik enerjisi yıllık yaklaşık 25.000 kW/saat olacak. Genişlemeye uygun yapıda olan sistemin yaz aylarında adanın elektrik ihtiyacının iki katından fazlasını kışın ise ihtiyacı fazlasıyla karşılayabilecek durumda olduğu belirtildi.


Etiketler


Slider Altına