EXERGY’nin Denizli Tosunlar ORC Jeotermal Elektrik Santrali’ne bir ödül daha   

13 Ocak 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

EXERGY, Akça Enerji için Haziran 2015’te Denizli/Tosunlar’da kurulan ve dünyanın ilk tek disk türbin üzerinde 2 basınç seviyeli türbininin kullanıldığı jeotermal elektrik santraliyle ödüle layık görüldü. EXERGY Denizli Tosunlar ORC Jeotermal Elektrik Santrali, Power Magazine tarafından düzenlenen “Enerji Ödülleri” yarışmasının yenilenebilir enerji projesi kategorisinde “En İyi Yenilenebilir Enerji Santrali” ödülünü bu yıl ikinci kez aldı. Power Magazine editörlerinden oluşan jüri, yarışmaya dünyanın dört bir tarafından katılan projeler arasından EXERGY’nin projesini seçti. 4 kategoride (Doğalgaz, Kömür, Nükleer, Yenilenebilir Enerjiler) düzenlenen yarışmada; yenilikçi tasarım ya da mühendislik geliştirmeleri, benzer santrallerden ekonomik olarak daha fazla enerji üretme özellikleri ve yeni nesil veya doğal çevreyi koruma teknolojileri barındırma özellikleri bakımından fark yaratan projeler yarıştı.

Ödül ile ilgili konuşan EXERGY CEO’su Claudio Spadacini şunları söyledi: “Denizli Tosunlar Jeotermal Elektrik Santralimizin bu yıl ikinci kez ödül almış olmasından gurur duyuyoruz. Ödülün tekrarı bu santralin sahip olduğu büyük teknolojik yeniliğin kanıtıdır. EXERGY’nin Ar-Ge faaliyetlerine olan bağlılığının ve teknolojimizin yeni, daha akıllı ve daha verimli uygulamalarını gerçekleştirerek bizi inovasyonun ön saflarında tutmaya yönelik çabalarının karşılığıdır. Gelişmeye devam etmek ve temiz enerji üretimini sürdürmek için sürekli olarak ORC pazarı için daha ileri teknolojik yenilikler üzerinde çalışıyoruz”.

ABD’de 40 yılı aşkın süredir yayımlanan ve enerji sektöründeki en eski ve güvenilir bilgi kaynaklarından biri olan Power Magazine, elektrik üretim sektöründe en iyi performans gösteren tesisleri her yıl verdiği enerji santrali ödülleriyle onurlandırıyor. Slider Altına