EXERGY, enerji santrallerinde Türk malı ekipmanları yaygınlaştırıyor

02 Şubat 2018 Dergi: Ocak-Şubat 2018

EXERGY Türkiye’deki yerli üretimini diğer enerji santrali ekipmanlarına yayıyor. 2014 yılında kendi Radyal Dış Çıkışlı Türbinlerinin yerel üretimine başlayarak çok sayıda müşterinin tarife fiyatındaki artıştan yararlanmasını sağlayan EXERGY, artık NIDEC ASI ile imzalanan münhasırlık anlaşması sayesinde, Türk müşterilerine yerli üretim jeneratörler sağlayan pazardaki ilk tedarikçi olacak. Bu yeni fırsatla, EXERGY’nin müşterileri temel tarife garantisi oranı olan 105 USD/MWsa’ya ve halen EXERGY’nin müşterilerine yerli türbin ve yardımcı teçhizatla sağladığı 13 USD/MWsa kazanca ilave olarak 7 USD/MWsa kazançtan yararlanacak.

EXERGY Türk Malı ilk 12 MVA jeotermal enerji santrali jeneratörünü Kipaş Holding bünyesinde yer alan Kiper Elektrik Üretim A.Ş. ile yeni imzaladığı yeni 10 MWe jeotermal enerji santrali projesi kapsamında tedarik edecek. 125°C jeotermal kaynağı kullanan bu tesis, tek diskli Radyal Dış Çıkışlı Türbini üzerinde 2 basınç seviyeli çevrimi bulunan su soğutmalı ORC sistemindenoluşmakta olup 2018 yılı sonunda faaliyete geçecek. Türk Malı jeneratör, diğer Türk Malı komponentlerle birlikte, Kiper’e tarife fiyatında ilave teşvik sağlayarak gelirde %19’a kadar artış yaratacak; bu da tesis yatırımının geri ödeme süresini kısaltacak.

Türk Malı jeneratörlerin kullanımından kaynaklanan avantajlar, EXERGY’nin sadece yeni müşterileri ve projeleri için değil, aynı zamanda geçen 5 yıl içinde bakanlık kabulü yapılmış olan ve yurt dışından satın aldıkları mevcut jeneratörlerini yerli üretim jeneratörlerle değiştirmek isteyen mevcut Türk müşterileri için de fırsat olacak.Slider Altına