EXERGY, Beştepeler Enerji ile Yeni Bir Anlaşma İmzaladı

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

EXERGY, Türkiye pazarında büyümeye devam ediyor. Radyal Dışa Akış Türbini ile bilinen ve Organik Rankin Çevrimi dizaynı ve üretiminde akla ilk gelen firmalardan biri olan EXERGY, 2015 yılında Beştepeler Enerji Üretim A.Ş. firması ile 24 MWe santral anlaşması yapmıştı. İki firma, geçtiğimiz günlerde, Aydın / Germencik sahasında kurulacak olan yeni bir 24 MWe santral için bir anlaşma daha imzaladı. 2015 yılındaki imzanın devamı niteliğindeki bu anlaşma, EXERGY kullanıcılarının başarılı bir partner olarak gördükleri firmaya duymuş oldukları güvenin göstergelerinden biri.
 
EXERGY, bu anlaşma ile Beştepeler Enerji’ye orta entalpili bir jeotermal kaynaktan 24 MWe elektrik üretecek olan 2 basınç seviyeli ve her basınç seviyesinde 1 adet olmak üzere toplam 2 Radyal Dışa Akış Türbini’nden oluşan bir ORC sistemi temin edecek. Bu büyük türbinler, Radyal Dışa Akış konfigürasyonunun her büyüklükteki santral için uygun olduğunu gösterir nitelikte. ORC çevriminde organik sıvıyı soğutmak için hava soğutmalı sistem kullanılacak ve böylece su kullanımından kaçınılacak.

ORC için ekipmanlar EXERGY’nin İzmir’de yer alan fabrikasında üretilecek ve bu sayede müşteriler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Türkiye’de üretilen ekipmanlar için vermiş olduğu ilave katkı fiyatından da yararlanabilecekler. 2 yıl önce faaliyete geçen fabrika, bugüne kadar ilave katkı fiyatı almaya hak kazanmış 20 adet türbin üretti. İmzalanan bu anlaşma ile EXERGY’nin portföyü, 336 MWe’lik kısmı jeotermal elektrik santrali olmak üzere toplam 360 MWe olmuştur.

Yapılan anlaşma ilgili bir açıklamak yapan EXERGY CEO’su Claudio Spadacini, “İmzalamış olduğumuz santral anlaşması ile EXERGY’nin ORC pazarındaki yeri daha da güçlenmiştir ve geçtiğimiz 5 yılda Türkiye’de almış olduğumuz projeler toplamı 315 MWe olmuştur. Bu yeni sözleşme bizim için çok önemlidir ve Türkiye pazarında en önde gelen ORC tedarikçisi olduğumuzun bir göstergesidir. Buna ilaveten şu an dünya genelinde büyük potansiyel gördüğümüz sahalarda yeni projeler için görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. Slider Altına