EWE Türkiye, enerji yatırımlarına teknoloji odaklı yaklaşımı ile devam

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı Ankara’da ziyareti sırasında EWE Turkey Holding’in gaz şebeke genişletme, elektrik perakende ve enerji verimliliği alanlarında yatırımlarına kararlı bir şekilde devam edeceğini ifade etti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik yeni yatırımların önemine dikkat çekti.  Başkan Yılmaz: “Kurum olarak önceliğimiz ülkemize yeni yatırımların gelmesi. Piyasa ile interaktif şekilde çalışma kültürümüzü geliştiriyoruz. Hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti konusunda da hassasiyetimizin iyi bilinmesi gerekiyor. EPDK olarak hizmet odaklı ve kolay erişilebilir yapımız ile enerjinin her alanında ülkemizin hedeflerine ulaşması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi. Dr. Frank Quante,  EWE Turkey Holding olarak, Türkiye enerji piyasasında yaklaşık 10 yıldır başarıyla faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi. Grubun günden güne büyüdüğünü belirten Quante, Türk enerji piyasasında kalıcı ve güvenilir bir oyuncu olmaya devam edeceklerini söyledi.

Dr. Quante şöyle konuştu; “EWE, geleceğe yönelik çözümler geliştiren, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri ile enerji sektörünü entegre ederek sektörde kalite standartlarını belirleyen bir geçmişe sahip. Almanya’da hali hazırda kullanılan yeni teknolojileri kullanarak ve yeni teknolojilere yatırım yaparak Türkiye’de de bu stratejiyi izlemeye devam edeceğiz. EWE Türkiye Grubu şebeke genişletme çalışmaları, elektrik perakende pazarı ve enerji verimliliği alanlarına odaklanmaya devam edecek. Yakın zaman önce Bursa’da İznik ve Kayseri’de Develi ilçelerine gaz vermeye başladık ve çevre ilçeleri doğal gaz şebekesine kavuşturma çalışmalarımız devam ediyor. Başka projeler geliştirmekte EPDK’nın desteğine güveniyoruz”.

Ayrıca EWE Grubu olarak elektrikte de sektörün liberalleşmesini desteklediklerini söyleyen Dr. Quante, liberalleşmeyle mesken ve ticari müşterilerin liberalleşmeden fayda sağlayacağını belirtirken “Türkiye enerji verimliliğinde büyük bir potansiyele sahip. EWE Türkiye olarak başarılı projelere imza atıyoruz ve sektördeki gelişmelerin hızlanmasını bekliyoruz” diye ekledi.

EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs Almanya bakış açısıyla yorum yaparak “Türkiye özellikle verimli şebeke yönetimi, enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerji sistemlerinin şebekelere entegre edilmesi konusunda çok büyük deneyime sahip EWE gibi şirketlere çok büyük fırsatlar sunmakta. Almanya’daki şebekelerimizin beslenmesinde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 75. Bu konudaki deneyimimiz rüzgar ve güneş enerjisinde inanılmaz bir potansiyele sahip Türkiye için çok kritik bir öneme sahip” şeklinde konuştu.


Etiketler


Slider Altına