Euromoney, Garanti BBVA’yı “Sürdürülebilir Finans Konusunda En İyi Banka” Seçti 

11 Ağustos 2020 Dergi:

Garanti BBVA, sürdürülebilir kalkınmaya destek veren yenilikçi ve öncü uygulamalarıyla, Euromoney tarafından, Orta ve Doğu Avrupa’nın Sürdürülebilir Finans Konusunda En İyi Bankası seçildi. 

Sermaye piyasaları ve bankacılık alanında dünyanın önde gelen dergilerinden biri olan Euromoney, Garanti BBVA’yı sürdürülebilir finans alanında yenilikçi uygulamaları sayesinde bu ödüle layık gördü. Finansman süreçlerinde; çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim gibi finansal olmayan konuları, en az finansal parametreler kadar göz önünde bulunduran Garanti BBVA, portföy havuzunda %100 yenilenebilir ve çevre dostu projelere yer veriyor ve müşterilerini, yenilikçi yeşil ve sürdürülebilir ürün ve hizmetlerle buluşturmaya devam ediyor. 

Sürdürülebilir finansman konusundaki çalışmalarıyla uluslararası platformlardan bugüne kadar birçok ödül kazanan Garanti BBVA’nın Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Banka olarak, 15 yıldan fazla süredir, sürdürülebilir kalkınma için hayata geçirdiğimiz inisiyatifler ve yenilikçi finansman modellerimizle, finans sektörüne öncülük ediyoruz. 2014 yılından bu yana, proje finansmanı faaliyetlerimiz kapsamında, yeni enerji üretimi yatırımlarına sağlanan toplam finansman tutarının %100'ünü yenilenebilir yatırımlara yönlendirdik. Finansman sağladığımız projelerde finansal risklerin yanında; çevresel ve sosyal riskleri de aynı özenle göz önünde bulunduruyor ve analiz ediyoruz. Dünyada ilk kez hayata geçirilen; Yeşil Sendikasyon Kredisi, Banka olarak ihracını gerçekleştirdiğimiz gelişmekte olan piyasaların ilk Sosyal Tahvili (Gender Bond), Cinsiyet Eşitliği Kredisi (Gender Loan), müşterilerimize aracılık hizmetleri verdiğimiz Yeşil ve Sürdürülebilir Tahvil ihraçları, sürdürülebilir iş modellerinin benimsenmesini teşvik eden Yeşil Kredi gibi sürdürülebilir çözüm önerilerimiz ve yenilikçi yatırım anlayışımızla farklı sektörlerdeki müşterilerimize uzmanlığımızı aktararak yardımcı olmayı hedefliyoruz. Gezegenimizi korumak konusunda iddialı, zorlayıcı ve kararlı taahhütlerde bulunuyor, Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nde de taahhüt ettiğimiz gibi hedeflerimizi sürekli yükseltiyoruz. Dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu CDP’nin, Paris İklim Antlaşması’yla öngörülen 1.5 C’lik sıcaklık artış hedefiyle uyumlu, Bilime Dayalı Hedefler (Science Based Targets) kapsamında, karbon emisyonlarımızı 2025’e kadar %39, 2035’e kadar da %71 azaltmayı taahhüt ettik. 2020 yılı itibarıyla altyapısı müsait şube ve binalarımızda elektriği %100 yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğimiz, LEED sertifikasına sahip 5 binaya sahip olduğumuz ve 3 hizmet lokasyonumuzda çatı tipi güneş santrali kullandığımız için %71’lik karbon azaltımına hedeflenen tarihten 15 yıl önce yani 2020 yılının sonunda ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçişine destek olmak amacıyla çeşitli kapasite geliştirme faaliyetlerimizle sadece finans sektörünü değil, daha önemli olan, reel sektörü dönüştürmek için öncü çalışmalar yapıyoruz. Gezegenimizi korumanın yanı sıra değişen ihtiyaçlara cevaplar vermek için gösterdiğimiz çabaların ulusal ve uluslararası arenada ödüle layık görülmesi bizi oldukça mutlu ediyor. Ancak bizi asıl gururlandıran unsur; sağladığımız katkıların sonuçlarını müşterilerimizde gözlemlemek oluyor” dedi.