Etiyopya’da, Afrika'nın İlk Atıktan Enerji Üretim Tesisi Açıldı

31 Ağustos 2018 Dergi:

Etiyopya, Reppie projesinin başlatılmasından sonra kıtanın ilk atık enerji tesisine ev sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome ve diğer üst düzey hükümet yetkilileri tarafından açılışı yapılan tesisin Etiyopya için önemli elektrik kaynağı olacağı ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da açılan ve Afrika’nın ilk atık enerji santrali olan tesis, Addis Ababa’nın elektrik ihtiyacının %25’ini karşılayacak. Tesis, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa'nın eteklerinde bulunan Koshe depolama sahasında inşa edildi. 2013 yılında bir belediye katı atık hapsetme tesisi olarak hayata geçen tesisin aynı zamanda yıllık 185 GW elektrik enerjisini sağlayacağı öngörülüyor.

Addis Ababa'nın ürettiği çöplerin yaklaşık % 80'ine karşılık gelen günlük 1.400 ton atığı yakacak olan tesisin, hava emisyonları konusunda küresel standartlara uygun olarak başkent hane halkının elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Çin ortak yüklenicileri ile Cambridge Industries Limited (CIL), British & Island tarafından inşa edilen tesis, 2,6 milyar USD olarak finanse edildi.

Kaynak: www.africanews.comSlider Altına