Erzincan’da Devlet Desteğiyle Kurulan GES’ler Yaygınlaşıyor

05 Nisan 2021 Dergi:

Güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasında en yüksek verime sahip iller arasında bulunan Erzincan, son yıllarda bu alanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapmaya başladı.

Erzincan‘da devletin sağladığı olanaklarla binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi panelleri hem işletme maliyetlerini düşürüyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Güneş enerjisi santrali (GES) kurulumu için kalkınma ajansları veya Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan kurulum maliyetinin yüzde 50’si hibe olarak alınabiliyor.

GES kullanan İnci Viyol Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Tunçarslan: “Elektrik enerjisi, üretici maliyetinin hemen hemen yüzde 50’sini teşkil ediyor. İşletmemizin çatısına kurduğumuz güneş enerjisi panellerinden elde ettiğimiz enerjiyi öz tüketimimizde kullanıyoruz. İşletmemizin çalışmadığı cumartesi ve pazar günleri ise üretilen elektriği fatura ederek satıyoruz. Bölgemizde güneş enerjisi kullanımı, organize sanayi, küçük sanayi ve hatta evlerde bile son zamanlarda yaygın şekilde artarak devam ediyor. Enerji üretimindeki verimlilik beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Aylık 25 bin kilovatsaat enerji üretimi beklerken kurduğumuz panellerle bunun çok üzerinde üretim gerçekleştirdik” dedi.

GES kurulumu yapan firmanın sahibi mühendis İlker Taştan da Erzincan’da pek çok yatırımcının güneş enerjisindeki verimliliğin önemini anladığını söyledi.

Kaynak: www.solaristanbul.com.trSlider Altına