Header

Erzincan’da Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretme Tesisi Açıldı

25 Mart 2019 Dergi:

Erzincan Belediyesi öncülüğünde yap-işlet-devret modeliyle yapımı tamamlanan “Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretme Tesisi” düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Akın Levent, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, kamu kurum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy; “Yıllardan beri vahşi depolama alanı olarak kullanılan bu bölgede her türlü tehdit vardı. Burayı tehditten nasıl Erzincan’a ve Erzincan Belediyesi’ne katkı sağlayacak bir tesis haline dönüştürelim diye gece gündüz çalıştık. Çok kısa sürede yap-işlet-devret modeliyle Erzincan Belediye’mizin kasasından bir kuruş harcanmadan çok kısa bir sürede bugün itibariyle saatte 1,5 megavat elektrik, günlük 36 megavat elektrik üretilerek şehrimize kazandıracağız.” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise; “Erzincan Belediyesi ve İl Özel İdaresi meclislerinde bir karar aldı bu çöp alanın ıslah edilmesiyle ilgili. Çevre yönetimi genel müdürlüğümüzün ve belediyelerimizin ıslahta katkıları var.  4,5 milyon lira ile çöp depolama alanlarını, makinaları tedarik edip hazır hale getirdik.” dedi. Arslantaş aynı zamanda bölgeyi Erzincan Belediyesi’ne devrederken, buranın çöpünden enerji elde edilmesini talep ettiklerini belirtti ve 6 ay gibi kısa bir sürede projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından tesis kurdele kesimi ile açıldı. Tesisin ilk ağaçları da il protokolü tarafından dikildi.