Engel Taştan: “İhtiyaçlar, enerjinin dönüşümünü zorunlu hale getirdi”

16 Haziran 2020 Dergi:

Çatı ve zemin üstü projeler için 700 W ila 250 kW arasında solar inverter ve enerji depolama çözümleri üreten GoodWe’nin Türkiye CEO’su Engel Taştan, enerjinin dijital dönüşümünü değerlendirdi.

“Enerji 4.0 kavramı hayatımıza eklendi”
Engel Taştan açıklamasında şunları söyledi: “Dijitalleşmenin, enerjiye entegre olması ve dijitalleşme süreci ile birlikte enerji sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesi kaçınılmazdı. Teknolojik dönüşüm sayesinde Endüstri 4.0 kavramının yanına Enerji 4.0 da kısa süre içerisinde eklenmiş oldu. Enerji 4.0 konsepti bize aslında; blockchain ve solarcoin gibi yeni dijital konseptlerin, yenilenebilir enerji alanına entegrasyonunun rahatlıkla mümkün olduğunu gösterdi. Hatta bu sayede fark ettik ki özellikle güneş enerjisi sektöründeki en önemli konulardan olan; mahsuplaşma, depolama, öztüketim, prosumer (ürettiğin yerde tüket), corporate solar ve kitlesel fonlama gibi hayata geçtiğinde hızlıca tabana yayılabilecek farklı ve faydalı uygulamaları/konseptleri hayata geçirmek, dijitalleşme ile çok daha mümkün olacak.”

“İhtiyaçlar, yenilenebilir enerji sektörünün dijitalleşmesini zorunlu kılıyor”
Taştan enerji dünyasındaki hızlı değişimler, yeni ihtiyaçlar ve farklı taleplerin; bilhassa yenilenebilir enerjinin ve hatta özellikle de güneş enerjisi sektörünün dijitalleşmesini zorunlu kıldığını belirterek, “Dijital teknolojilerin kullanımındaki yenilikler sayesinde, güneş enerjisi sektörü; önümüzdeki yıllarda popülerliğini korumaya devam edecek olmasının yanı sıra ‘game changer’ tanımına uygun olarak hızlanan bir ivme ile diğer tüm enerji segmentlerinin önüne geçecek. Gelecekte enerji; ‘Digitised, Decentralised, Democritised ve Decarbonised’ olarak 4D konseptinde ele alınacak” dedi. 

“Yeni altyapılar inşa etmeli”
Taştan sözlerine şöyle devam etti: “Yenilenebilir enerji için dijital teknolojilere uyumlu yeni altyapılar inşa etmek ve mevcut yapıları dijital hale getirmek büyük önem taşıyor. Yenilenebilir enerjide başarıyı yakalamak için sadece üretimin değil, iletimin ve altyapının da dijitalleşmeye uygun olması gerekiyor. Yapay zekânın desteklendiği çözümler üretilmesi gerekiyor. Tüm bu konular ile birlikte; enerji nakil hatları güçlendirilir, üretim dağıtık enerji ile desteklenir ve depolama teknolojileri kullanılırsa kaliteli ve kesintisiz enerji üretimi sağlanabilir. Dijitalleşmeyi; enerjinin daha verimli bir şekilde üretilebilmesi, iletilebilmesi ve dağıtılabilmesi için kullanırsak; dışa bağlılığımızı azaltabilir ve enerjiyi verimli kullanarak gereksiz maliyetlerimizi kısabiliriz.”

“Dijital uygulamalarla temiz bir gelecek bizi bekliyor”
Enerjinin dijital dönüşümüyle birlikte üretim tesisleri ve santrallerin pek çok konuda avantajlı konuma geçeceğini söyleyen Engel Taştan, “Bu başlıkları şöyle sıralayabiliriz; depolama sayesinde şebekeyi yönetebilmek, yapay zeka destekli sistemler sayesinde üretim hatlarındaki arıza ve hataların yerini rahatlıkla tanımlayabilmek ve enerji üretimini daha iyi optimize edebilmek, mahsuplaşma sayesinde kendi enerjisini üreten çatı uygulamaları gerçekleştirebilmek, solarcoin sayesinde ürettiğin elektriği komşuna satabilmek, blockchain sayesinde güneş enerjisi santralini koruyabilecek özel önemler alabilmek ve ürettiğin elektriği yerinde tüketerek ticari anlamda daha fazla enerji kontrol imkânı yaratabilmek. Dijital platformlar ve uygulamalar, enerji depolama sistemlerinin de yardımıyla akıllı şebekeleri, akıllı binaları ve akıllı şehirleri yaratacak ve geliştirecek; IoT (nesnelerin interneti) sayesinde ise, milyarlarca elektrik/elektronik cihaz birbirleriyle iletişim halinde olabilecek. Enerjide dijitalleşme adımlarının ve stratejilerinin doğru ve etkili uygulanması ile birlikte daha verimli ve temiz bir gelecek bizi bekliyor olacak” diye konuştu.