Enerjisa ve GoodWe’den Güneş Enerjisi İşbirliği

06 Eylül 2021 Dergi: Eylül-Ekim 2021

Enerjisa dünyadaki stadyumlar içerisinde en büyük kapasiteli güneş enerji santrali kurulumu için GoodWe'yi tercih etti.

Türkiye elektrik enerjisi sektörünün öncü ve lider şirketi Enerjisa Enerji, dünyada bir ilki gerçekleştiriyor. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı’nın çatısına kurulacak güneş panelleri ile stadyum kendi enerjisini üretecek.

Enerjisa, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu çatısına 4,1MW kurulu güçteki güneş enerjisi santrali için GoodWe’nin 120 kW gücündeki HT serisi inverterlerini kullanacak.

GoodWe Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Buğra Can “Enerjisa ve Galatasaray A.Ş. işbirliğiyle kurulacak olan çatı GES projesinde yer almak ve inverter tedarikçisi olmak bizler için büyük bir gurur kaynağı. Spor ile yenilenebilir enerjiyi birleştiren ve dünyanın en büyük spor kompleksi çatı projesi olan Türk Telekom GES projesinin devreye girmesini heyecanla bekliyorum” açıklamalarında bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Enerjisa Perakende Satış Şirketleri Genel Müdürü Ersin Esentürk, “Enerjisa olarak ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında teknolojiyi ve sürdürülebilirliği odağına alan müşteri çözümlerimizi kullanıma sunduk. Bu kapsamdaki en önemli iş birliklerinden birine Galatasaray ile imza atarken, projenin inverter tedarikçisi olarak GoodWe ile çalışmaktan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Anlaşmamızın, Enerjisa’ya, GoodWe’ye ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yüzde yüz yeşil enerji kaynağından elektrik üretimi sağlayacak tesisin ekonomik ömrü 25 yıl olup, yıllık 3.250 ton CO2 salımı engellenerek 200 binden fazla ağacın temizleyebildiği kadar karbon salımının önüne geçilecek.

GoodWe tarafından yapılan açıklamada, “Dünyaya örnek olacak bu özel projenin bir parçası olmak, GoodWe’nin yeni bir akıllı enerji çağı yaratmada büyük bir adım daha attığını gösteriyor. GoodWe’nin vizyonu, müşterilerine sürekli olarak katma değerli hizmet sunmak ve yeni enerjiyi yeniden şekillendirerek dünyayı karbon nötrlüğüne doğru ilerletmektir. Bu önemli proje ile şirket ve dünya için bir kilometre taşına daha imza atmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.