Enerjisa Bir Milyar Euroluk Kredi İçin Anlaştı

01 Eylül 2008 Dergi: Temmuz-Ağustos 2008

Sabancı Holding ve Verbund ortaklığı olan Enerjisa, Türk özel enerji sektörünün en büyük finansman paketi olan 1 Milyar Euroluk kredi anlaşmasını imzaladı. 15 Temmuz Salı günü Sabancı Center'da gerçekleştirilen imza törenine Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, Verbund CEO'su Micheal Pistauer, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat, WestLB Enerji Sektörü Global Başkanı ve İcra Direktörü Thomas D. Murray ve Akbank Kurumsal Bankacılık Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Cem Mengi'nin yanı sıra finansman paketinde yer alan tüm bankaların sözcüleri katıldı.

 

Enerjisa Yüksel İnşaat'ı seçti

Enerjisa, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilecek olan yaklaşık 452 MW kurulu gücündeki Enerjisa Kandil Grubu olarak adlandırılan üç hidroelektrik santralinin inşaat hizmetleri için Yüksel İnşaat'ı tercih etti.

 

Yapılan anlaşma, Türkiye'nin enerji üretimi açısından en önemli havzalarından Ceyhan Nehri havzası üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu hidroelektrik santrallerinin anahtar teslim hidromekanik donanımı ile inşaat hizmetlerini kapsıyor. Yapım çalışmaları başlatılan Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali 2010 yılında faaliyete geçecek. Sarıgüzel Barajı ve HES'in 2011 yılında, Kandil Barajı ve HES'in ise 2012 yılında işletmeye alınması hedefleniyor.


Etiketler


Slider Altına