Enerji Teknolojisi Ar-Ge Yol Haritası Toplantısı Yapıldı

07 Ekim 2019 Dergi:

Sabancı Üniversitesi, ABD, Avrupa ve Asya’nın önde gelen üniversitelerinden 23 uluslararası enerji teknolojisi AR-GE merkezi direktör ve uzmanlarını bir araya getirerek, üst düzey bir enerji teknolojisi AR-GE yol haritası toplantısı düzenledi.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde ve Rektör Prof. Dr. Yusuf Leblebici’nin başkanlığında gerçekleşen toplantıya Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol da katıldı.
Toplantıya ayrıca TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal; TÜBİTAK Başkanı Danışmanı Doç. Dr. Şiir Kılkış;  Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Yıldız ve Prof. Dr. Fuat Keyman; Genel Sekreter Rasim Karas, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Danışmanları Dr. Oğuz Can ve Barış Sanlı; Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper; Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler; Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Direktörü Prof. Carmine Difiglio; Araştırma Direktörü Bora Şekip Güray; Koordinatör Dr. Mehmet Doğan Üçok da katıldı.
Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TÜBİTAK’tan da üst düzey yetkililer katılarak, enerji teknolojisi araştırmalarının Türkiye'nin temiz enerji geleceğini nasıl geliştirebileceği konusunda görüşlerini aktardı. Toplantıda, hangi temiz enerji teknolojileri üzerinde yoğunlaşılması gerektiği hakkında ve diğer ilgili konular üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Enerji teknoloji merkezinin performansını değerlendirmek için hangi başarı faktörlerinin tanımlanması gerektiği, en yetkin araştırmacıların nasıl konumlandırılabileceği ve sanayi ile ne tür işbirlikleri oluşturulabileceği başlıkları kapsamlı olarak ele alındı.
Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici “IICEC’in, İstanbul’da organize ettiği Enerji Teknolojileri Ar-Ge Yol Haritası Toplantısı son derece başarılı oldu. Toplantıda, çeşitli enerji alanlarında, dünyaca ünlü uzmanlardan oluşan bir grup katılımcının yanı sıra Sabancı Üniversitesi yönetimi ve Sabancı Grubu şirketlerinin üst düzey temsilcileri de yer aldı. Bu toplantının enerji teknolojileri araştırmasındaki avantajları ve fırsatları keşfetmek için çok verimli bir temel oluşturduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda toplantıda ileri sürülen görüş ve düşünceler Sabancı Üniversitesi'nde öncü Ar-Ge faaliyetleri için uygun bir yol haritası oluşturmamıza yardımcı olacaktır. Bu toplantının sonuçları, üniversitemizde lider bir araştırma ve geliştirme merkezinin temeli olarak hizmet edecektir” dedi.

Mevcut merkezlerini yıllar içinde geliştiren ve araştırma alanında liderliğini sürekli pekiştiren Sabancı Üniversitesi, yeni bir Enerji Teknolojileri Ar-Ge Laboratuvarı (Ar-Ge Lab) kurarak, Türkiye'de temiz enerji teknolojilerinin gelişimini desteklemeyi hedefliyor. Söz konusu Ar-Ge Lab’ın enerji geleceğini şekillendirecek yenilikçi bilim alanları ile, temiz enerji teknolojilerine önemli katkıda bulunması amaçlanıyor.