Enerji Sektörü ‘Dijitalleşme Zirvesi’nde Buluştu

19 Kasım 2021 Dergi:

Elder ve Huawei işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Enerji Sektöründe Dijitalleşme Zirvesi’nde, dijital dönüşüm ışığında sektörün geleceği ele alındı. Zirvenin açılışında konuşan Elder Genel Sekreteri Mustafa Özge Özden, “Dağıtım sektöründe doğru bir dijitalleşme sürecinin nasıl olması gerektiğine ve ‘sektörümüze uyumlu teknolojiler nelerdir?’ sorusuna yanıt arıyor bu yöndeki çalışmalara destek veriyoruz” dedi. Huawei Enterprise Küresel Enerji İş Birimi Başkan Yardımcısı Robin Lu  da uluslararası alandaki tecrübelerini Türkiye’ye getirdiklerini dile getirdi.

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile büyük bir değişimden geçen enerji sektörü, 4 Kasım Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Dijitalleşme Zirvesi’nde buluştu. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) ve Huawei işbirliğinde gerçekleştirilen zirvede, “enerji sektöründeki dijital dönüşüm trendleri, dijital dönüşüm ışığında sektörün geleceği, akıllı şebekeler, akıllı veri merkezleri ve yeni nesil kesintisiz güç kaynakları” gibi pek çok konu ele alınarak sektörün dijitalleşme sürecindeki yol haritasına ışık tutuldu.

“Elektrik dağıtım sektörü dijitalleşmeyi merkezine aldı”

Zirvenin açılışında konuşan Elder Genel Sekreteri Mustafa Özge Özden, “Teknolojiyle uyumu en iyi şekilde yakalamak, günün ve geleceğin ihtiyaçlarına yönelik olarak şekil alabilmek, gerek elektrik dağıtım sektörü gerekse tüm sektörler için büyük önem arz ediyor. Elektrik dağıtım sektörü, inovasyonla gelişmiş, yeni teknolojileri, faaliyetlerinin tamamına yakınında uygulayarak ilerlemiş ve bugün dijitalleşmeyi merkezine almıştır. Öncelikli hedeflerimiz arasında aldığımız iklim değişikliği ile mücadelede; teknolojiyi çevre odağında ele alarak dijitalleşme sürecinin bu kavramlar doğrultusunda daha sürdürülebilir, hızlı ve güçlü bir çerçeve içerisinde birleşeceğine inanıyoruz” dedi. 

“Elder’i enerjinin inovasyon merkezi haline getirmek istiyoruz”

“Bugün Elder çatısı altında, dağıtım sektöründe doğru bir dijitalleşme sürecinin nasıl olması gerektiğine ve ‘sektörümüze uyumlu teknolojiler nelerdir?’ sorusuna yanıt arıyor bu yöndeki çalışmalara destek veriyoruz” diyen Özden sözlerine şöyle devam etti: “Sektörümüz özelinde yürütülmekte olan en büyük Ar-Ge projelerine destek verirken toplam proje bedeli 62 milyon TL’yi geçen 19 Ar-Ge projesine koordinatörlük yapıyoruz. Ar-Ge ve teknoloji alanında sadece ulusal fonlu projeler ile sınırlı kalmayıp, uluslararası fonlu projelerde de sadece Elder payı olarak yaklaşık 1,5 milyon euroluk bir hacme ulaştık. Dijitalleşme için olmasa olmaz olan sürdürülebilir bir girişimcilik ekosistemini tesis ederek, Elder’i enerji sektörünün inovasyon merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu çerçevede ‘sürdürülebilir çözümler’ üretecek projeleri, fikirleri bu fikirlerin arkasındaki gençleri sektörümüze kazandırmak için Enerjim Sensin Hızlandırma Programını, EPDK ve OTDÜ Teknokent işbirliğinde hayata geçirdik. Elder olarak sektörde dijital olgunluk seviyesinin artmasını, enerji alanında giderek yükselen dijital değere sahip olunmasını, Türkiye enerji sektöründeki dijital dönüşüm kabiliyetleri ve potansiyelinin yurtiçi, yurtdışı ve sektörler arasında bilinirliğinin arttırılmasını hedeflemekteyiz.”

“Dünyada en fazla ar-ge yatırımı yapan üçüncü şirketiz”

Huawei Enterprise Küresel Enerji İş Birimi Başkan Yardımcısı Robin Lu da “Enerji sektörünün dönüşümü için benzersiz bir değer yaratmak adına dijital teknolojilerden yararlanmak” başlıklı bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Robin Lu, “Gelecekteki enerji çağı, elektrik üretimi, enerji depolama ve akıllı elektrikli cihazlarda milyarlarca yenilenebilir enerjiden oluşacak ve ‘parçalanmış enerji sistemini’ oluşturacak. Bu nedenle yeniden yapılandırılması ve dijital dünyaya entegre edilmesi gerekiyor. Dijital teknolojiler, enerji dönüşümü için önemli bir destek. 5G, IoT, AI, blok zinciri, bulut bilişim, büyük veri ve uç bilgi işlem gibi teknolojiler, enerji sektörünü güçlendirmek ve enerji, karbon ve bilgi akışlarının yakınsamasını desteklemek için kullanılıyor. Biz, enerji üretimi, iletimi, depolaması ve tüketiminin dijitalleşmesini ve zekasını hızlandıran ve birden fazla ağı entegre eden sıfır karbonlu bir akıllı enerji sistemi oluşturuyoruz. Huawei’nin Akıllı Enerji Santrali çözümü, dijital olarak algılanan bir ağ ve enerji santrallerinin tüm nesnelerini, süreçlerini ve hizmetlerini kapsayan birleşik bir akıllı platform. Üretim verilerini doğru bir şekilde algılayarak, üretim süreçlerini optimize ederken manuel müdahaleyi azaltıyor. Böylece güvenli, katılım gerektirmeyen, devriye denetimi, enerji tasarrufu ve emisyon azaltımı içermeyen akıllı bir enerji santrali inşa edilmesi mümkün oluyor. Hedefimizi enerji santrallerinin çoklu sistem yakınsamasına ve tam durumsal farkındalığa ulaşmasını sağlayarak kapsamlı dijitalleştirilmesi diye özetleyebilirim” değerlendirmesinde bulundu. 

Konuşmasını, “Şirketin misyonu, yüksek kaliteli sürdürülebilir kalkınmayı sürdürmek ve sosyal değeri artırmak” şeklinde devam ettiren Lu, “Huawei olarak temel mantığımız toplum için daha fazla değer yaratmak üzere dijital olanak sağlamak için en son teknolojileri ve mimarileri kullanmak” dedi.

Huawei Enterprise Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Francis Shen ise 170’i aşkın ülkede, 197 bin çalışan ile faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Çalışanlarımızın yüzde 53.4’ü Ar-Ge alanında görev yapıyor. Dünyada en fazla Ar-Ge yatırımı yapan üçüncü şirketiz. Fortune 500’de 44’üncü sırada yer alıyoruz. Avrupa pazarına girdiğimizden beri Türkiye’de de varız. Türkiye bizim için her zaman stratejik bir pazar oldu. Enerji, finans ve kamu en önemli müşterilerimiz arasında yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu. Enerji sektörünün bir değişimden geçtiğini ifade eden Shen, küresel müşterilerinden öğrendiklerini ve tecrübelerini Türkiye’ye getirdiklerini dile getirdi. 

Yeşil, yüksek verimli ve yaygın bir sisteme geçiş destekleniyor

Ardından söz alan IDC Türkiye Kıdemli Araştırma Müdürü Eren Eser de ‘Dijital dönüşümün ışığında enerji sektörünün geleceği’ konulu bir konuşma yaptı. Zirvede Huawei Enterprise Türkiye’den; Enerji Sektörü Kıdemli İş Geliştirme Müdürü İlker Nefşioğulları, “Enerji sektöründe akıllı şebekeler ve dijitalleşme”, Kıdemli Çözüm Yöneticisi Ali Murat Karaoğlu ‘Dijital operasyon’, CTO Burak Bıçakhan “Huawei akıllı ağ mimarisi”, CIO Fatih Akgül “Güvenilir, çevre dostu ve akıllı all flash veri merkezi çözümleri”, Cloud İş Grubu Ülke Müdürü Bobby Zhang “Geleceğin vizyonu Huawei Cloud” ile Veri Merkezi Çözümleri Kıdemli Yöneticisi Barış Saygı da “Akıllı Veri merkezleri yeni nesil kesintisiz güç kaynakları” konulu sunumlar gerçekleştirdi.